Email:osttour@osttour.sk Telefon:+421 415 626 320 Mobil:+421 903 822 122
Email: osttour@osttour.sk
Telefon: +421 415 626 320
Mobil: +421 903 822 122

Gruzínsko - bájna Kolchida

Destinácia: Gruzínsko
Kód zájazdu: 1074431
Cena od: 895 €
Príplatky od: 0 €
Poznávacie zájazdy

Výber termínu

30.07.2020 10 dní 975 € +0 € odlet: Viedeň letecká
06.08.2020 10 dní 975 € +0 € odlet: Viedeň letecká
20.08.2020 10 dní 975 € +0 € odlet: Viedeň letecká
10.09.2020 10 dní 895 € +0 € odlet: Viedeň letecká

Popis zájazdu

Krajina bájnej histórie, fantastickej kuchyne a lahodného vína, stále nedotknutá moderným turizmom. Kto raz zažije jej autentický charakter a pohostinnosť, bude chcieť zostať navždy. Nepretržitý tok pôžitkov pre chuťové poháriky, pastva prírody pre oči a zasľúbená zem všetkých milovníkov histórie. Zažite nezabudnuteľný týždeň – od najkrajších štítov a miest Kaukazu až po príjemné pohladenie vĺn Čierneho mora v letovisku Batumi.

PROGRAM ZÁJAZDU:
1.-2. DEŇ 

Letecký presun do Gruzínska (priamy let z Bratislavy/Viedne), pristávame v Tbilisi. Štartujeme prehliadkou starého mesta, pomenovaného podľa horúcich prameňov, ktoré tu objavil kráľ Vachtang Gorgasali a nariadil tu vybudovať mesto, z ktorého urobil hlavné mesto Gruzínska. Prechádzka úzkymi uličkami mesta nám umožní nadýchať sa historickej atmosféry dávnych storočí vďaka množstvu pôsobivých historických, cirkevných aj svetských stavieb: kostoly, synagógy, mešity, ale aj domy z 19.storočia s pestrofarebnými drevenými balkónmi. Zo zrúcanín stredovekej pevnosti Narikala si zároveň si budeme môcť vychutnať množstvo krásnych panoramatických pohľadov na mesto i hory. Najväčšia náboženská stavba v Gruzínsku a na Kaukaze, katedrála Sameba (Svätá Trojica), hlavná gruzínska ortodoxná katedrála. Bulvár Rustaveli – hlavná ulica mesta, zastavíme sa aj v Národnom historickom múzeu. Príležitosť na návštevu trhu, kde môžete získať staré koberce, maľby či iné zaujímavé artefakty ako spomienku. Večer možnosť relaxu v slávnych sírnych kúpeľoch, ktoré mali tak radi aj Puškin, Lermontov a Duma.

 3.- 4. DEŇ 

Výlet do polopúšte. Unikátny kláštorný komplex David Garedža zahŕňa stovky cel a kaplniek vyhĺbených v skale. Pokračovanie do opevneného Sighnaghi - „mesta lásky“ s jedinečnou prírodou, bohatstvom historických pamiatok, presláveného aj výrobou kvalitných vín a tradičných kobercov. Návšteva kláštora svätej Nino (osvietenkyňa Gruzínska z roku 338 - žena, ktorá zaviedla v krajine kresťanskú vieru). Telavi, administratívne centrum regiónu Kacheti s malebnou polohou na úpätí pohoria Civ-Gombori. Návšteva miestneho farmárskeho trhu, kam chodia miestni nakupovať čerstvú zeleninu, ovocie, mäso. Aj my budeme ochutnávať a zjednávať. Pokračovanie ku kniežaciemu palácu v Cinandali s prekrásnou záhradou, múzeum a samozrejmou ochutnávkou „pokladov“ z tamojšej vínnej pivničky. Palác patril šľachtickému básnikovi, ktorý bol prvým výrobcom fľaškových vín podľa gruzínskych tradícií a európskych postupov. Skvelá chuť červených a bielych vín sa dosahuje v hlinených nádobách, zakopaných na 5-6 rokov do zeme. Dobre naladení môžeme pokračovať večerou v typickej gruzínskej reštaurácii, spojenej s folklórnym predstavením. Bývalé hlavné mesto a náboženské centrum Gruzínska – Mccheta ležiace na sútoku riek Aragvi a Mtkvari má vek až 3000 rokov! Prehliadka najvýznamnejších pamiatok, zapísaných na zoznam svetového dedičstva UNESCO: kostol Džvari (kláštor sv. Kríža) a katedrála Sveticchoveli (Katedrála Životodárnych stĺpov) so vzácnym Kristovým rúchom.

5.-6. DEŇ 

Kostol a hrad Ananuri zo 16. storočia, dejisko mnohých bitiek. Stále naberáme výšku, popri nás defilujú hory Veľkého Kaukazu. Zastávka pri tzv. „Plačúcej stene“. Dychvyrážajúce scenérie počas jazdy pozdĺž rieky Tergi nás privedú až do Stepancmindy (Kazbegi) – hlavného mesta regiónu. Malebnými údoliami a lesmi a na záver trocha divokou jazdou džípmi sa dostaneme až ku kostolu Svätej Trojice (Gergetis Sameba) vo výške 2170 m.n.m., s nádherným panoramatickým výhľadom na celé horstvo Kaukazu. Pri troche šťastia uvidíme aj jeden z najvyšších kaukazských ľadovcov na vrchole hory Kazbegi (5047 m.n.m.), kde bol podľa legendy kedysi pripútaný odbojný Prometeus. Nocľah v horskej oblasti Gudauri.

7.-8. DEŇ 

Presun známou gruzínskou vojenskou cestou Gori, rodiska vládcu historicky najväčšieho štátu na svete, Iosifa Stalina (Džughašviliho). Práve v tomto meste stála posledná nadživotná socha Stalina v Gruzínsku. Možnosť návštevy Stalinovho múzea. Historický unikát, jaskynné mesto Uplisciche (Pánov hrad) – zaujímavý komplex podzemných obydlí, vínnych pivničiek, pekární, do skaly vytesaná trojloďová bazilika, a dokonca aj antické divadlo. Práve tadiaľto kedysi viedla slávna Hodvábna cesta. Pokračovanie do Kutaisi. Druhé najväčšie mesto krajiny a hlavné mesto bájnej Kolchidy bolo od roku 2012 aj sídlom gruzínskeho parlamentu. Nad mestom sa týči zrekonštruovaná Bagratova katedrála. Prehliadka historického centra. Z Bieleho mosta uvidíme biele kamene rieky Rioni – možno práve na tomto mieste bol prikovaný drak, ktorý strážil zlaté rúno! Kláštor v blízkom Gelati s asi najkrajšími freskami na Kaukaze a hrobom jedného z najmocnejších panovníkov, Dávida Staviteľa, súčasť svetového dedičstva UNESCO. A samozrejme, aké by to bolo Gruzínsko bez “koňaku”? Hoci sa teraz smie oficiálne nazývať už len brandy, fantastická chuť mu zostala – a my ho pri vhodnej príležitosti ochutnáme tiež.

9.-10. DEŇ  

Čo by si dnes pomyslel Jáson a jeho Argonauti, keby zazreli zo svojej lode dnešné Batumi? Isto by sa v tomto modernom prosperujúcom meste rozhodli zakotviť a ktohovie, možno by sa do hlavného mesta Kolchidy – Kutaisi, ani nikdy nedostali. Mesto na brehu Čierneho mora, na hranici s Tureckom, sa vyznačuje rozmanitosťou, v ktorej sa miešajú náboženstvá a kultúry a kde sa história spája s budúcnosťou. Zrekonštruované historické jadro s budovami v klasickom gruzínskom štýle s drevenými balkónmi sa snúbi s novými, grandióznymi a architektonicky originálnymi novostavbami – veľkolepá plážová promenáda, spievajúce fontány, delfinárium, panoramatické koleso, krásna budova opery, historické divadlo, či batumská Piazza podľa vzoru talianskych Benátok. Možnosť oddychu na miestnej pláži (v letných mesiacoch v ponuke aj plážový servis - slnečníky, lehátka a pod.). Transfer na letisko v Kutaisi a odlet domov.


VSTUPY V CENE   I   KULTÚRNE PAMIATKY   I   NÁRODNÉ PARKY   I   OCHUTNÁVKA VÍNA   I   FOLKLÓR   I   PLÁŽ

UPOZORNENIE:

Na vstup do Gruzínska vám stačí občiansky preukaz!

VEĽKOSŤ SKUPINY:

Maximálne 16 osôb. Garancia realizácie zájazdu už od 6 osôb.

06.08. 15.08.2020-  v uvedenom termíne je zájazd možné spojiť so zájazdom Gruzínsko - najkrajšie hory (a more). Bližšie info v CK.


CENA ZAHŔŇA:

Medzinárodná letecká doprava (odlet z Bratislavy/Viedne), spiatočný transfer z letiska. Doprava vlastným minibusom/terénne vozidlo. Ubytovanie v 3* hoteloch s raňajkami, v Tbilisi v kvalitnom penzióne s terasou, v úplnom centre mesta s krásnym výhľadom, v izbách s vlastným príslušenstvom. Každý deň obed alebo večera, vrátane nápoja. 1x typický obed u domácich s ochutnávkou miestnych špecialít. Vstupy do pamiatok a múzeí. Ochutnávka vína a gruzínsky folklórny večer. Služby slovensky hovoriaceho sprievodcu.

CENA NEZAHŔŇA:

Vstupné do sírnych kúpeľov. Príplatok za jednolôžkovú izbu 180 EUR. Komplexné cestovné poistenie (možnosť objednať v CK). Prepitné.

POVINNÉ DOPLATKY:

Letiskové a servisné poplatky 180 EUR.

NÁŠ TIP:

Možnosť individuálneho predĺženia pobytu pri mori o ďalšie 3 noci - cena predĺženia 130 EUR/osoba.

V prípade záujmu / doplňujúcich otázok nás neváhajte kontaktovať. Na prihlásenie nám stačí zaslať údaje o cestujúcich formou prihlášky a my vám pošleme návrh zmluvy o obstaraní zájazdu spolu so zálohovou faktúrou.

Kurzový lístok

Bulharská leva  EUR 1,96 BGN
Koruna česká  EUR 26,71 CZK
Chorvátska kuna  EUR 7,56 HRK
Turecká lira  EUR 7,77 TRY
Americký dolar  EUR 1,13 USD

Zobraziť všetky »