Email:osttour@osttour.sk Telefon:+421 415 626 320 Mobil:+421 903 822 122
Email: osttour@osttour.sk
Telefon: +421 415 626 320
Mobil: +421 903 822 122

Gruzínsko - najkrajšie hory a more

Destinácia: Gruzínsko
Kód zájazdu: 1074436
Cena od: 825 €
Príplatky od: 0 €
Poznávacie zájazdy

Výber termínu

15.08.2020 8 dní 895 € +0 € odlet: Viedeň letecká
29.08.2020 8 dní 825 € +0 € odlet: Viedeň letecká

Popis zájazdu

Päťtisícové štíty Kaukazu z jednej strany a štvortisícovky Svanetského chrbáta z druhej – to je Horná Svanetia. Horské dedinky plné legendárnych vysokých obranných veží, historických tradícií a krásnych kostolíkov. Nie nadarmo má celá oblasť povesť tej najkrajšej v Gruzínsku. Na záver si doprajte oddych v slávnom čiernomorskom stredisku Batumi s možnosťou predĺženia pobytu pri mori, alebo pokračovania trasy do jaskynnej Vardzie a fantastických prameňov miestnej minerálky Borjomi.

PROGRAM ZÁJAZDU:
1. - 2. DEŇ 

Letecký presun do Gruzínska (priamy let z Viedne), pristávame v Kutaisi, druhom najväčšom meste krajiny. V Zugdidi si doprajeme prvé voňavé chačapuri plnené delikátnym syrom. Pokračujeme smerom do Mestie, hlavného mesta celej Svanetie (vedeli ste, že sa tu rozráva po svansky?), s možnou krátkou zastávkou na hrádzi mohutnej Engurskej priehrady. V Mestii si nenecháme ujsť návštevu etnografického múzea a starého svanského domu s typickou obrannou vežou. Nenáročný trek k ľadovcu pod Ušbou, najkrajším kopcom oblasti. Večera plná lahodných miestnych špecialít - kubdari, zischora, čvištari, ... nebojte sa, váš sprievodca vám všetko vysvetlí. A možno sa nám podarí započúvať sa aj do typických svanských spevov.

3. DEŇ

Prehliadku Mestie dokončíme v miestnom historickom múzeu, ktorého nová expozícia krásnych tepaných ikon rozhodne stojí za videnie (vedeli ste, že Svanetia v minulosti slúžila ako úkryt pre cirkevné relikvie z celého Gruzínska?). Terénnym autom sa dovezieme na vyhliadku nad Mestiou a odtiaľ budeme pokračovať k typickému svanskému kostolíku do Adiši, krásnej a odľahlej dedinky neskazenej masovou turistikou.

4. DEŇ 

Z Adiši, ležiacej v nadmorskej výške 2050 m, nás čaká 650 výškových metrov šliapania do Iprari – a o niečo málo viac smerom nadol. Táto námaha nás však bohato odmení krásnymi výhľadmi na ľadovce Adiši a Chalde.  Celý trek nám zaberie cca 6-7 hodín, do dedinky Ušguli (pod patronátom UNESCO) v nadmorskej výške 2200 m.n.m. sa z Iprari následne dovezieme terénnym autom.

 5. - 6. DEŇ 

Na dedinku Ušguli, asi najkrajšiu dedinku, akú si viete na úpätí hôr predstaviť, sa díva zvysoka Shkhara, najvyšší vrchol Gruzínska (5 068 m.n.m.). Opäť stredoveká architektúra, obranné veže a chrám Lamaria. Cez vysokohorský priesmyk a Dolnú Svanetiu sa presunieme do oblasti Leččchumi: v Okureši ochutnáme skvelé lečchumského víno Usachelouri a v Cageri objavíme hrad Muri a kostol s hrobom „Maxima Vyznávača“. Večer návrat do Kutaisi.

7. DEŇ 

Kutaisi - hlavné mesto bájnej Kolchidy je od roku 2012 aj sídlom gruzínskeho parlamentu. Nad mestom sa týči zrekonštruovaná katedrála Bagrati, súčasť svetového dedičstva UNESCO. Prehliadka historického centra. Z Bieleho mosta uvidíme biele kamene rieky Rioni – možno práve na tomto mieste bol prikovaný drak, ktorý strážil zlaté rúno! Kláštor v blízkom Gelati s asi najkrajšími freskami na Kaukaze a hrobom jedného z najmocnejších panovníkov, Dávida Staviteľa. Kláštor Mocameta s unikátnou polohou na okraji skalného útesu, s unikátnymi výhľadmi na okolité dedinky a „červenú“ rieku Tskhaltsitela.

8. DEŇ 

Prírodná rezervácia Sataplia s rovnomennou jaskyňou plnou nádherných stalagnitov aj stalaktitov. Bola objavená v roku 1925 a o osem rokov neskôr v nej boli odkryté stopy dinosaurov staré až 20 miliónov rokov. Pozrieme si ich pekne zblízka a prejdeme sa aj po subtropickom lese. Transfer na letisko a návrat do Viedne.

(FAKULTATÍVNE) 7. - 8. DEŇ 

Prehliadka Batumi - mesto na brehu Čierneho mora, na hranici s Tureckom, sa vyznačuje rozmanitosťou, v ktorej sa miešajú náboženstvá a kultúry a kde sa história spája s budúcnosťou. Zrekonštruované historické jadro s budovami v klasickom gruzínskom štýle s drevenými balkónmi sa snúbi s novými, grandióznymi a architektonicky originálnymi novostavbami – veľkolepá plážová promenáda, spievajúce fontány, delfinárium, panoramatické koleso, krásna budova opery, historické divadlo, či batumská Piazza podľa vzoru talianskych Benátok. Čas na relax na pláži, slnenie a prípadné kúpanie, či plavba loďkou k západu slnka. Teplý večer pozýva aj prechádzku po živej promenáde až k tancujúcej fontáne, ktorá svoju hudobno-svetelnú šou predvádza každý deň po zotmení až do polnoci.Nočný návrat na letisko v Kutaisi, odlet domov v skorých ranných hodinách. Návrat domov.


VSTUPY V CENE   I   KULTÚRNE PAMIATKY   I   NÁRODNÉ PARKY   I   OCHUTNÁVKA VÍNA   I   FOLKLÓR

UPOZORNENIE:

Na vstup do Gruzínska vám stačí občiansky preukaz!

VEĽKOSŤ SKUPINY:

Maximálne 16 osôb. Garancia realizácie zájazdu už od 6 osôb.

15.08. - 22.08.2020 - v uvedenom termíne je zájazd možné spojiť so zájazdom Gruzínsko - bájna Kolchida. Bližšie info v CK.


CENA ZAHŔŇA:

Medzinárodná letecká doprava, transfer BA-letisko-BA. Terénne autá v Svanetii, inak minibus. V Svanetii ubytovanie s polpenziou v rodinných penziónoch. V Kutaisi a v Batumi ubytovanie v 3* hoteloch s raňajkami. 1x typický obed u domácich. Ochutnávka vína. Vstupy do pamiatok a múzeí. Služby slovensky hovoriaceho sprievodcu.

CENA NEZAHŔŇA:

Príplatok za fakultatívny výlet do Batumi (50 EUR). Príplatok za jednolôžkovú izbu 130 EUR. Komplexné cestovné poistenie (možnosť objednať v CK). Prepitné.

POVINNÉ DOPLATKY:

Letiskové a servisné poplatky 180 EUR.

NÁŠ TIP:

Možnosť individuálneho predĺženia pobytu pri mori o 3 noci. Cena predĺženia 130 EUR/osoba.

V prípade záujmu / doplňujúcich otázok nás neváhajte kontaktovať. Na prihlásenie nám stačí zaslať údaje o cestujúcich formou prihlášky a my vám pošleme návrh zmluvy o obstaraní zájazdu spolu so zálohovou faktúrou.