Email:osttour@osttour.sk Telefon:+421 415 626 320 Mobil:+421 903 822 122
Email: osttour@osttour.sk
Telefon: +421 415 626 320
Mobil: +421 903 822 122

Kantábria, Astúria, Galícia a Porto

/uploads/usr/10872/zajazdy/zelene_spanielsko/cover/zele_spanielsko_cover.jpg Stará štvrť centra Bilbao, Begoa a Mallona.  
Foto: Archív BUBO Večerné výhľady na a zlatistý západ slnka na tejto úžasnej stavbe. Foto: Archív BUBO Katedrála sv.Jakuba je najkrajším miestom celého Santiaga. Nespustíte z nej oči, pretože ste stále n Cesta Kantábriou je cesta krásnou zelenou krajinou. Foto: Archív BUBO Po vzhliadnutí Guggenheimovho múzea budete ohromení. Zrejme najväčšie dielo skvelého architekta Fran Las Arenas, phľad na Bilbao zo slávneho Biskajského mosta. Foto: Archív BUBO Farebné lodičky v Biskajskom zálive v Bilbau pritiahnú naše fotoaparáty. 
Foto: Archív BUBO Jeden z najslávnejších mostov, postavený v roku 1893 žiakom Gustava Eiffela je pod patronátom UNESCO Neskutočné výhľady smerom od pobrežia do vnútrozemia krajiny. Foto: Nikola Deckous - BUBO Strmé hory, veľké údolia, zelené svahy, silné rieky, ale aj detaily. Foto: Archív BUBO Palacio de la Magdalena na polostrovčeku v meste Santander, ktoré je hlavným mestom Kantábrie. Foto: Hlavné mesto Kantábrie Santander a ďalšia ukážka neskutočnej modernej architektúry v podobne Centro Najznámejšie jaskyne s prehistorickými maľbami v Altarmira. Foto: Archív BUBO Altamira je snom cestovateľov. Najstaršia galéria, v akej ste kedy boli. Foto: Archív BUBO Pikantná chobotnica je miestnou klasikou a je to jednoduchý ale úžasný recept. 
Foto: Ľuboš Fellner Prichádzame k jednej z najznámejších stavieb mestečka Comillas. Foto: Ľuboš Fellner Palacio de Sobrellano s jednoduchou konštrukciou a nádhernými prvkami gotiky. Foto: Ľuboš Fellner — V tejto časti Španielska sa nepije víno. Uhádnete čím sú naplnené tieto sudy? Foto: Archív BUBO Dnešný večer strávime v mestečku Oviedo. Nezabudnite, že v Oviede sa pije sider. Foto: Archív BUBO Predaj syrov a salám v centre Ovieda. Foto: Archív BUBO Kvalitné lokálne produkty si budeme užívať na každom kúsku našej cesty. Foto: Nikola Deckous - BUBO Prichádzame do samotného srdca mestečka Oviedo. Plaza Escandalera a naše prvé fotografie. Foto: Arch Západ slnka a príjemný večer pri dobrom sideri a kozom syre. Foto: Archív BUBO Údajne najkrajšia vyhliadka na mesto je od Iglesia de Santa María del Naranco, ktorý bol postavený a Ak sa bude dať nakukneme aj do pôsobivej gotickej katedrály San Salvador - UNESCO. Foto: Archív BUBO Práve odtiaľto z Ovieda sa kráľ Alfonso II (791-842) vydal overiť pozostatky svätého Jakuba. Foto: A Vôňa oceánu a prostredie nádhernej pláže Playa de As Catedrais. Foto: Ľuboš Fellner Ochutnajte aj chobotnicu na grile. Ak máte radi morské príšerky, budete nadšení, a ak nie, tak sa za Mierime k Herkulovej veži, majáku, ktorý je v prevádzke od 2. storočia. Foto: Ľuboš Fellner Krásne prostredie jedného z najslávnejších majákov sveta v A Coruňa. Herkulov maják bol vymodelovaný Mušle na bielom vínku. Dokonalé! Foto: Ľuboš Fellner — BUBO Santiago de Compostela je hlavné mesto európskych pútnikov. Tu končia všetky trasy legendárneho Cami Poznáte Jakubovu mušľu? Vďaka nej spoznáte pútnikov a jej symboly v Santiagu jednoducho nemôže chýba Santiago de Compostela nemá len Katedrálu, ale počas našej prehliadky uvidíte viac. Mesto v sebe skr Ochutnáte tradičné španielske Porto si zamilujete od prvého momentu, kedy sa v ňom ocitnete. Je to jedno z najkrajších miest v Eur Panoráma Porta patrí k najkrajším s akými sa v Portugalsku stretnete. Ak chcete ďalší zaujímavý pohľ Katedrála v Porte patrí medzi symboly mesta a počas našej prehliadky plnej zážitkov ju jednoducho ne Ikonický most Dom Luís I., bol koncom 19.storočia najdlhším mostom sveta. Nesie rukopis Gustava Eife V takýchto sudoch sa kedysi prepravovalo slávne portské víno po rieke Douro. V príjemnej štvrti si v Navštívime lokálne vínne pivnice a spravíme si ochutnávku najlepšieho Porta. Rozdiel medzi Tawny, Ru Aké by to bolo Porto bez drevených lodí a výhľadov na krásne mesto. Nábrežie bude patriť medzi vaše Kaviarne, bary a reštaurácie na nábreží patria k najživším miestom celého Porta. Večer sa zaplnia do Romantické uličky starého Porta budú rovnako lákavé ako slávne pamiatky. Len sa tak bezcieľne potulo Viete ako chutí Bacalhau? Sušená treska je ikonickým jedlom Portugalska a tento zájazd má aj svoj gu
Destinácia: Viac destinácií
Kód zájazdu: 1237931
Cena od: 2 100 €
Príplatky od: 263 €
Poznávacie zájazdy

Výber termínu

04.05.2024 6 dní First Minute 2 100 € +263 € odlet: Viedeň letecká
06.07.2024 6 dní First Minute 2 100 € +263 € odlet: Viedeň letecká
20.08.2024 6 dní First Minute 2 100 € +263 € odlet: Viedeň letecká
24.09.2024 6 dní First Minute 2 100 € +263 € odlet: Viedeň letecká

Popis zájazdu

Cestu Zeleným Španielskom môžeme právom označiť ako cestu exotickou Európou, kde si dodnes izolované regióny zachovali svoju jedinečnú identitu a autentickosť. Časti Španielska kde sa nepije červené víno, ale pivo či cider. Kde vysoké hory prechádzajú do zelených údolí a končia na krásnom členitom pobreží. Výborná kuchyňa pozostávajúca z kvalitných lokálnych produktov a darov mora. Mestá plné histórie, ale aj úchvatná moderná architektúra v Bilbao, či v centre Santandera. Hlavné mesto pútnikov Santiago de Compostela a na záver portugalské Porto na rieke Douro, ktoré si budete vychutnávať s pohárom portského v ruke.

1. deň:
Skutočná Európa to nie sú len nablýskané metropoly, gigantické budovy, luxusné bulváry, ale hlavne jedinečné regióny, ktoré si dodnes zachovali svoju identitu a autentickosť. Môžeme ich bez akýchkoľvek problémov nazvať exotickou Európou. Sever Španielska patrí presne medzi tie regióny kam sa vyberiete ak hľadáte niečo autentické. Začneme v Baskicku a jeho najväčšom meste Bilbau. Baskicko - Euskadi je hrdým regiónom a tvrdošijne si háji svoju jedinečnú identitu. Od zvyšku Španielska ho odlišuje aj jazyk. Baskičtina je krkolomný jazyk o ktorom sa hovorí, že je to jediná reč, ktorú sa diabol nedokázal naučiť. Sedem rokov ju študoval a nič. Veď si len predstavte obyčajné Vitajte! Bienvenidos! Bienvenue! Nuž a po baskicky ongi etorria! Lingvisti dodnes hľadajú presný pôvod tohto jedinečného jazyka. A jedinečné je celé Baskicko. Originalitu vidieť v historických dedinkách a mestách ale aj pri moderných stavbách. A práve pri nich začneme našu cestu Zeleným Španielskom.  Budete ohromení neuveriteľným Guggenheimovým múzeom. Zrejme najväčšie dielo skvelého architekta Franka Gehryho, je jedným z najlepších príkladov súčasnej architektúry. Neuveriteľná štruktúra zároveň pripomína loď, vežu, lietajúce plutvy, útesy. Nevynecháme ani zvláštny Biskajský most. Ide o najstarší gondolový most sveta postavený v roku 1893 žiakom Gustava Eiffela. Most, ktorý je dnes pod patronátom UNESCO umožnil spojenie oboch brehov bez toho, aby bol prístav v Bilbau odrezaný od spojenia s morom. Zároveň ušetril budovanie nákladných nájazdových rámp, ktoré by boli potrebné v prípade klasického mosta. Večer ochutnajte víno txakoli z endemického hrozna. Odporúčame Talai Berri vinárstvo, ktoré sa nachádza v nádhernom prostredí. 

2. deň:
Dnešný deň venujeme Kantábrii. Bude to deň nabitý emóciami a zážitkami.  Cesta Kantábriou je cesta krásnym zeleným zapadákovom, prírodným rajom, kde sa budete cítiť veľmi veľmi fajn. Strmé hory, veľké údolia, zelené svahy, silné rieky, ale aj detaily. Všímajte si odkvapové rúry kostolov, lebo Kantábria je preslávená erotickými motívmi na vonkajších fasádach a vy si môžete všimnúť, že výdatné dažde zo striech odvádzajú obrovské kamenné falusy. Našou prvou zastávkou bude Santander, hlavné mesto Kantábrie. V roku 2017 v centre Santandera na promenáde otvorili Centro Botín, čo je jedna z ukážok modernej architektúry v Zelenom Španielsku. Navrhol ho janovský architekt Renzo Piano. Poznáte mesto troch klamstiev? Ak nie tak, o chvíľu ho spoznáte a uvidíte. Santillana de Mar. Prečo tri klamstvá? Spýtajte sa sprievodcu. Existencialista Jean-Paul Sartre opisuje Santillanu ako najkrajšie mestečko celého Španielska. Súhlasíte?
Najväčšou atrakciou štátu sú ale prehistorické jaskyne. V Kantábrii sa nachádza najviac takýchto jaskýň s prehistorickými maľbami na celom svete. Mierime do najznámejšej jaskyne, do Altamira. Maľby v Altamire majú „iba“ 38 000 rokov, ale tak rozsiahle a tak krásne, že Altamira dostala prezývku „Sixtínska kaplnka prehistórie.“ Najmladšie maľby majú 13 000 rokov a hovorí sa, že ich namaľoval Homo sapiens crogmanonensis. Dnes je vedľa originálnej jaskyne postavené rozsiahle múzeum a takzvaná „Neocave“, kde viete vychutnať umenie našich predkov bez toho aby ste ho ničili. Aj moderná Altamra je veľkolepá a oplatí sa prísť. Samozrejme ide o pamiatku pod patronátom UNESCO a o „atrakciu“ číslo 1 Kantábrie.  Kantábrijská vláda má bizóna z jaskyne vo svojom logu. Dlhý ale nádherný deň zakončíme v mestečku Comillas. Jeho dominantou je Palacii de Sobrellano. Comillas leží na brehu oceánu a španielska šľachta si z neho spravila prímorské letovisko v ktorom sa málokto kúpe ( studená voda) ale práve preto sem šľachta chodila. Schladiť sa...trochu. Palacio de Sobrellano má jednoduchú konštrukciu s niekoľkými prvkami klasickej gotiky. Markízov palác je bohato zdobený a ide o skutočne impozantnú budovu plnú krásnych vecí. Večer prichádzame do Ovieda a nezabudnite, že v Oviede sa pije sider. Nejakú sidreiru večer určite navštívime a možno vyskúšate aj kozí syr gamoneu.
 

3. deň:
Oviedo bolo založené v roku 762 a nemá žiadne vizigótske ani rímske základy. V roku 794 Maurovia vydrancovali Oviedo, ale astúrsky kráľ Alfonso II. prestaval zničené budovy a vyhlásil Oviedo hlavným mestom jeho kráľovstva. Centrum Ovieda je naozaj úchvatné! Reklama hovorí, že známa púť do Santiago de Compostela sa začala práve tu a prvým pútnikom bol astúrsky kráľ. Treba teda vedieť, že Oviedo, hlavné mesto Astúrskeho kniežatstva v severnom Španielsku, je začiatkom Camino Primitivo, najstaršej cesty Camino, a zároveň koncom Camino del Norte. Práve z Ovieda sa kráľ Alfonso II (791-842) vydal overiť pozostatky svätého Jakuba. Pútnická cesta z Ovieda do Santiaga bola teda pôvodnou cestou, ktorou sa vydali mnohí pútnici na takzvané „Camino de Santiago.“ Pôsobivá gotická katedrála San Salvador je v súčasnosti je svetovým dedičstvom UNESCO. Viete odkiaľ je najkrajšia vyhliadka na mesto? No predsa z Iglesia de Santa María del Naranco, ktorý bol postavený ako kráľovský palác a až následne sa zmenil na kostol. Áno, je taktiež pod patronátom UNESCO. Oviedo máme za sebou a vydáme sa do Galície. Z Astúrie sa sem dostanete po moste cez rieku Eo. Vôňa oceánu je tu všadeprítomná a aj preto sa zastavíme na nádhernej pláži Playa de As Catedrais, pomenovanej podľa tvarov útesov, ktoré pripomínajú gotické chrámy. Na úplnom konci Galície nájdete mesto kde maľoval mladý Pablo Picasso. A Coruňa. My do mesta mierime, aby sme zhliadli Herkulovu vežu, maják, ktorý je v prevádzke od 2. storočia. Ide o najstarší funkčný maják sveta a absolútny svetový unikát. Deň je v Galíci veľmi dlhý a slnko zapadá neskoro. Aj preto má tunajší deň azda o dve hodiny viac ako ten u nás! Podvečer dorazíme do legendárneho hlavného mesta Galície Santiago de Compostela a už večer si spravíme perfektnú fotku na Instagram s vysvietenou katedrálou v pozadí.

4. deň:
SANTIAGO de COMPOSTELA. Po raňajkách sa vyberieme na prehliadku krásneho, starobylého mesta, ktorému už z diaľky dominuje obrovská Katedrála sv.Jakuba z 13.storočia. Pre pútnikov na Svätojakubskej ceste pôsobila ako maják istoty, že sa blížili do cieľa. Aj nás pritiahne ako magnet a budeme dlho stáť v jej tieni, aby sme si vychutnali krásne detaily, ktorými ju celú zaplnili. Katedrála v sebe ukrýva hrobku sv. Jakuba, apoštola samotného Krista. Ide skutočne o unikátne miesto. Santiago je vďaka katedrále zapísané aj na zozname UNESCO. A podľa nás v CK patrí k najkrajším na starom kontinente. Stretneme pútnikov, ktorí v eufórii prídu až k jej bránam? Koľko symbolov mušlí napočítate? Odfotíme sa na mieste značky „kilometer 0“ a kto vie, možno si práve vy poviete, že o rok s vydáte na vlastné Camino. Prejdeme sa starými uličkami, aby sme zo Santiaga videli viac. Námestia Piazza Obradoiro, palác Pazo de Raxoi, kláštor sv.Františka a malé kaviarničky, kde si určite radi užijete svoju kávu s výhľadom na život okolo seba. Santiago nám vlezie pod kožu. V neskorších poobedňajších hodinách sa pohneme ďalej ideme priamo na juh až do Porta. Nocovať budeme už priamo (vraj) v najkrajšom meste Európy.

5. deň:
PORTO. Toto mesto má všetko. Má energiu, atmosféru, krásnu históriou, je plné zážitkov a chutí po sladkom portskom víne. V CK Porto milujeme a navštevujeme ho každý rok, pretože kto sa do neho raz dostane, ten o ňom už bude navždy snívať. Prvé potulky mestom, kde strávime najbližšie dve noci. Vyberieme sa na nábrežie rieky Douro. Výhľad na ikonický kovový most Luiz I., lodičky plaviace sa po rieke a podniky postavené jeden vedľa druhého. Ako sa dá odolať? Počuli ste už o Francesinhe? Najtypickejší streetfood Porta je zážitkom a perfektne sa k nemu dopĺňa lokálne remeselné pivo. Piť pivo v meste vína nie je hriech. Viete prečo? Lebo portské víno nemá nič spoločné s Portom!  Po tom ako prejdeme na druhý breh rieky sa môžeme tešiť na skutočný príbeh portského vína. Koľko ste už o ňom počuli, však? Navštívime lokálne vínne pivnice a spravíme si ochutnávku najlepšieho Porta. Rozdiel medzi Tawny, Ruby a Colheita? V tomto momente však nie sme v Porte ale vo Vila Nova de Gaia, meste na druhom brehu Douro, kde už z diaľky vidno vínne pivnice všetkých svetových značiek ako Sandeman, Graham´s, Taylor´s, Ferreira, Ramos Pinto a ďalšie. Unikátny zážitok, popíjať portské priamo v Gaia. Sudy s vínom sa dovážajú na ľavý breh rieky Douro a skladujú v pivniciach v meste Gaia. Práve tu sú ideálne podmienky na skladovanie. Portské víno nikdy neprešlo Portom a názov sa uchytil len preto, že Porto je svetové mesto. Vila Nova de Gaia nie je Porto a veľmi rýchlo vám to miestni vysvetlia. Nad vínnymi pivnicami uvidíte hotel v ktorom londýnska Chelsea oslavovala výhru v Champions League! Až po perfektnej prehliadke a najkrajšej vyhliadke na Porto sa presunieme na druhú stranu, späť do Porta. Posedíte si v kaviarničke, kde písala J.K Rowlingová pasáže z knihy Harry Potter a kameň mudrcov? Dať si v nej kávu je zážitkom, pretože máte pocit, že ste sa ocitli v Paríži pred niekoľkými desiatkami rokov. Čo by ste ešte chceli robiť? Odviezť sa lanovkou? Skúsiť adrenalínový výstup na most? Plaviť sa riekou Douro a užívať si výhľady na mesto alebo len tak posedávať v uličkách a ochutnávať portugalský život? Každý si tu vyberie!

6. deň:
Krásne doobedie strávime v náručí krásneho Porta. Vychutnáme si raňajky, rannú kávu s lokálnymi koláčikmi a nikam sa neponáhľame. Aby sme Porto pochopili, musíme si ho užívať bez náhlenia. Potulkami po meste pohľadáme tie najkrajšie miesta, ktoré z Porta spravili jedno z najpríťažlivejších miest Európy. Objavujeme Porto. Nad mestom sa vyníma vysoká veža Torre dos Clérigos a práve z nej máte na Porto tú najkrajšiu panorámu. Vyjdeme na pahorok ku Katedrále Sé z 12.storočia, dostane nás unikátna výzdoba kostola Igreja de Sao Francisco a na kostolíku Carmo pohľadáme tie najkrajšie modrobiele azulejos a námestie Avenida dos Aliados nás vtiahne do svojho života. Poobede sa naša cesta touto exotickou časťou Európy končí a odlietame domov.

Krajiny

Zobraziť všetky »

Kurzový lístok

Bulharská leva  EUR 1,96 BGN
Koruna česká  EUR 24,34 CZK
Chorvátska kuna  EUR 7,54 HRK
Turecká lira  EUR 31,19 TRY
Americký dolar  EUR 1,08 USD

Zobraziť všetky »