Email:osttour@osttour.sk Telefon:+421 415 626 320 Mobil:+421 903 822 122
Email: osttour@osttour.sk
Telefon: +421 415 626 320
Mobil: +421 903 822 122

Kolumbia 5K

Váš pohľad z Monserrate. Teraz máme prehľad, kde sa čo nachádza a môžeme pokračovať ďalej. 
foto: Al /uploads/galleries/7403/lubos_fellner_l1009816.jpg Ranná káva doma a v ten istý deň pristávame 4 stupne od rovníka vo výške 2640 m n.m. na najlepšom le Bogota je 3. najvyššie položené hlavné mesto sveta a my hneď na začiatok vyrazíme zubačkou na najvyš Bývame v kvalitnom hoteli a teraz prechádzame farebnou historickou štvrťou La Candellaria
foto: Ľubo La Candellaria a decentná slovenská turistka ladí s okolím. Prehliadka s profesionálnym sprievodcom. Zapadlé uličky Bogoty, kam sa až toľko nechodí. Naši sprievodcovia tu žijú a Ľuboš Fellner sa sem te Prehliadku Bogoty nájdete aj v blogu. Vidíme naozaj veľmi veľa. Kolumbia je bezpečná. S BUBO absolútne. 
foto: Ľuboš Fellner - BUBO Na návšteve v poprednom Boterovom múzeu v Bogote. foto: Alena Spišáková - BUBO Kávička či rum? Každopádne na vysokej BUBO úrovni. Najlepšie múzeum zlata sveta. Navštívime! A povieme si o El Dorade, kam sa pozrieme zajtra. Dnes vyrážame na celodenný výlet do hôr severne od Bogoty, pozrieť El Dorado a soľnú jaskyňu pod zem Úžasná podzemná katedrála v Zipaquirá. 
foto: Ľuboš Fellner - BUBO V katedrále je všetko zo soli aj táto panenka Mária.
foto: Ľuboš Fellner - BUBO Zipaquirský anjel. Áno aj ten je zo soli. Tu vedľa sú bane na najlepšie smaragdy na svete a v jaskyn Katedrála zo soli je ohromných rozmerov. Čosi úžasné. 
foto: Ľuboš Fellner - BUBO Obed a ajiacchio v centre Bogoty na mieste, kde Bogota vznikla. 
foto: Ľuboš Fellner - BUBO Obed v Ziupaquire pozostáva z rôznych druhov mäsa.  Foto: Štefan Bielik - BUBO Odlietame kvalitnými aerolinkami -najnovšími Boeingami- do regiónu kávy. 
foto: Ľuboš Fellner - BUBO Aj o káve je tento zájazd.  Foto: Štefan Bielik - BUBO Kolumbia je rajom na zemi a my si to dnes potvrdíme. Prichádzame do centra Ánd, do oblasti nazývanej Nádhernou krajinkou sa presúvame na džípoch. Na kávové plantáže a do hôr. Alebo vyskúšate ísť na koni? Zariadime! Zona caffetera je veľmi romantická. Kordillery, káva, kolibr Uvidíme najvyššie palmy sveta, 65 -80m vysoké. Tá možnosť je iba tu na svete. foto: Alena Spišáková Tieto palmy sú 2 až 3 x vyššie než akákoľvek palma, ktorú ste videli doteraz. A vy sa ich budete dot Trekking na koňoch či pešo najkrajšou prírodou Kolumbie prekrásnym údolím. 
foto: Ľuboš Fellner - BU Pri trekkingu sme rozdelení na dve skupiny. Toto je záber z tej náročnejšej. 
foto: Ľuboš Fellner - V lesoch lieta stovky kolibríkov. Mestá sme vymenili za prírodu. Dramaturgia tohoto zájazdu je  veľm Sme v srdci nádhernej tropickej prírody. Tvrdí sa že najkrajšej v celej Kolumbii
foto: Ľuboš Fellner Kávová plantáž, kde sa pestuje na 100% iba arabica. TU v Quindio tá najlepšia v celej Kolumbii. Ochu Oberte si vlastnú kávu, ktorú si aj vypijete!  Zájazd Kolumbia 5 K je plný zážitkov.. Najprepracovan Oblečení do tradičného ponča si vyskúšame zber kávy a  povieme si viac o jej pestovaní. foto: Alena Sme v regióne kávy: oficiálne sa volá „Zona Cafetera“. Všetko tu rastie lepšie, aj káva. 
 foto: Ale Kolumbia pestuje najkvalitnejšiu sortu kávy a my uvidíme ako káva rastie, ktorá je zrelá, ako sa trh Ochutnávka a následná kúpa jednej z najlepších káv sveta. Zaslúžený oddych po túre. foto: Ľuboš Fell Zahráte si s nami národnú hru Tejo? Pri pivku Poker? 
foto: Ľuboš Fellner - BUBO Na tomto zájazde navštívime tie najkrajšie, najromantickejšie mestečká v horách. 
foto: Ľuboš Fellne Momentka na ulici v dedine. Ako za starých čias. 
foto: Ľuboš Fellner - BUBO Gitaristi v Salento. Počujete? Ide o najromantickejšie mestečko Kolumbie ktoré si dôkladne vychutnám Dáša v Kolumbii 5 rokov žije, Ľuboš ju pre Vás iba tento rok navštívil 2x. V BUBO doťahujeme detaily Druhé najväčšie mesto Kolumbie Medellin a Na prelome storočí bol Medellín štatisticky najnebezpečnejším mestom na svete. S BUBO ste však dnes CNN vyhlásilo Medellin za turistické mesto roka, mesto ktoré je dnes absolútne bezpečné a krásne.  F Medellín je známy nočnými klubmi a unikátnou tanečnou scénou. foto: Alena Spišáková - BUBO Narcos - čo je pravda a čo nie?  Dozviete sa viac. Portrét Pabla Escobara. 
foto: Ľuboš Fellner - BU Ľuboš Fellner pri hrobe Pabla Emilia Escobara. 
foto: archív BUBO Usmiatí a zbalení odchádzame z Medellínu, mesta večnej jari a kvetov smer Karibik! foto: Alena Spišá Sme v najkrajšom meste Kolumbie, v Kolumbijskej Florencii. Bienvenido a Cartagena de Indias. foto: A Katedrála v jednom z najstarších miest Nového sveta
foto: Ľuboš Fellner - BUBO Vnútro koloniálneho kolumbijského hotela. Kolumbia je o veľmi kvalitných službách. foto: Ľuboš Felln Staré katedrály v Kolumbii.  Foto: Štefan Bielik - BUBO Cartagena-UNESCO - je skvostom na záver našej cesty. 
foto: Ľuboš Fellner - BUBO Na námestí Plaza de los Coches sa predávali otroci a doteraz sa tu jazdí na kočoch ťahaných koňmi. P Posedenie na obranných múroch Cartageny. Mali mesto brániť proti pirátom. 
foto: Ľuboš Fellner - BUB Kolumbia to je celá Južná Amerika v jednom štáte a najkrajší ľudia kontinentu. 
foto: Ľuboš Fellner Kolumbia to v kráse jednoducho vyhráva! Budova, kde vyhlasujú Miss Colombia, veď Kolumbijčanky patri Cartagena - jedno z najromantickejších miest našej planéty.  Určite sa zamilujete aj Vy. foto: Ľuboš Po zorientovaní v meste, ktoré vám ušetrí veľa času, máme plánované voľno na individuálne prechádzky V meste je mnoho kaviarničiek, zmrzlinárni, butikov a aj týmto mesto pripomína Florenciu. Dostanete Bazén nášho hotela, ktorý je priamo na pláži Karibiku. Oddych s karibským rumom, ktorý je sladší než Počas plážového pobytu je možné absolvovať fakultatívny výlet na Isla del Rosario, kde sa dá potápať Ešte viac zážitkov v Kolumbii v spoločnosti BUBO. foto: Frederik Schwall - BUBO Na záver je možnosť doobjednať si luxusný hotel Intercontinental Cartagena. Pre náročných BUBO klien Doprajte si možnosť stráviť pár noci luxusu v závere pobytu pri mori. foto: Intercontinental Cartage Výhľady z luxusného hotela Intercontinental Cartagena. 
foto: Intercontinental Cartagena Hotel Kolum Exkluzívny interiér hotela Intercontinental Cartagena. 
foto: Intercontinental Cartagena Hotel Kolum Intercontinental Cartagena - nájdete v doplnkových službách k zájazdu. Ak máte radi pekné hotely, určite vyskúšajte. Luxusný Intercontinental je najnovší prírastok v meste Ľuboš Fellner, garant tohoto zájazdu, Vám máva z kolumbijského karibského ostrovčeka a srdečne pozýv
Destinácia: Kolumbia
Kód zájazdu: 1333605
Cena od: 2 990 €
Príplatky od: 570 €
Pobytovo-poznávacie

Výber termínu

16.08.2024 10 dní First Minute 3 405 € +570 € odlet: Viedeň letecká
18.09.2024 10 dní First Minute 2 990 € +570 € odlet: Viedeň letecká
18.10.2024 10 dní First Minute 3 405 € +570 € odlet: Viedeň letecká
30.10.2024 10 dní First Minute 3 405 € +570 € odlet: Viedeň letecká
08.11.2024 10 dní First Minute 3 390 € +570 € odlet: Viedeň letecká
20.11.2024 10 dní First Minute 3 590 € +570 € odlet: Viedeň letecká
28.12.2024 10 dní First Minute 4 650 € +570 € odlet: Viedeň letecká
25.01.2025 10 dní First Minute 3 050 € +570 € odlet: Viedeň letecká
08.02.2025 10 dní First Minute 3 050 € +570 € odlet: Viedeň letecká
26.02.2025 10 dní First Minute 3 050 € +570 € odlet: Viedeň letecká
12.03.2025 10 dní First Minute 3 050 € +570 € odlet: Viedeň letecká
27.03.2025 10 dní First Minute 3 050 € +570 € odlet: Viedeň letecká
09.04.2025 10 dní First Minute 3 050 € +570 € odlet: Viedeň letecká
29.04.2025 10 dní First Minute 3 050 € +570 € odlet: Viedeň letecká

Popis zájazdu

Kolumbia patrí právom medzi najkrajšie krajiny na svete. Scenérie pre každú chuť. Zelená džungľa, vysoké Andy s lahodnou kávou, kultúra, fascinujúce pamiatky a pohodové karibské pobrežie. Značne sme rozšírili program, zredukovali sme presuny (pôjdeme aj preletmi) a máme čas sa venovať zážitkom naplno. Ide o kvalitný originál ala .

1. deň:
Odlet cez Atlantický oceán a v ten istý deň pristávame 4 stupne od rovníka vo výške 2640 m na najlepšom letisku Južnej Ameriky (podľa Skytrax). Osemmiliónová Bogota je 3. najvyššie položeným hlavným mestom sveta. Transfer do absolútneho centra, do hotela, ktorý sme pre Vás vybrali na základe našich osobných skúseností. Kolumbia sa Vám hneď bude páčiť a uvidíte, že ste v jednej z najvyspelejších častí Latinskej Ameriky.

2. deň:
Po kvalitných raňajkách a rannej kávičke sa vydáme na prehliadku hlavného mesta s dotiahnutou dramaturgiou. Začneme zubačkou na najsvätejší vrch Monserrate. Z výšky 3 200 m budeme mať hlavné mesto Kolumbie pod sebou ako na dlani a z vtáčej perspektívy vás zorientujeme. Južne sú chudobné štvrte, na severne bohaté, na západe pri letisku žije stredná trieda. S CK prejdete všetky 3 časti – rozdiel v kvalite prehliadky je markantný! Ochutnáte čaj z lístkov koky? Čaj z koky nie je kokaín, no pomáha pri výškovej chorobe. Následne lanovkou dole do mesta. Okolo paláca, kde žil revolucionár Simon Bolívar, na námestie Plaza Bolívar. Toto je absolútny stred mesta. Hlavná katedrála je pre katolícku krajinu dôležitá a je najstaršou budovou námestia.
Casa de Nariňo je sídlom prezidenta, v Capitolio, zasadajú obidve komory parlamentu. Najkrajšou budovou je Palác Liévano a najzaujímavejší príbeh má budova Justičného paláca, ktorý v roku 1985 napadli marxistické jednotky M-19 platené Pablom Escobarom. Vypálili vtedy archív a zničili dôkazy. Prechádzame pešo historickou štvrťou La Candelaria, kde Bogota vznikla. Malé farebné domčeky a sochy postáv, ktoré na nás hladia z okolitých striech. Tu sídlila DEA – protidrogová jednotka a práve túto budovu dal pred 30 rokmi vyhodiť do vzduchu Pablo Escobar.
Obed na najkrajšom mieste v starej Bogote. Túlanie sa romantickými uličkami La Candelaria. V pláne máme (a na 100 % zvládneme) aj prehliadku historického paláca, jeho nádvoria, balkónov, vnútorných záhrad, jednotlivých miestností a vy takto získate pocit, ako sa žilo bohatým španielskym kolonizátorom. Taktiež navštívime najsvätejší biely kostol so sochou “Padlého Krista”, ktorá má vraj magickú a liečiteľskú moc.
Prehliadka Bogoty by nebola kompletná bez návštevy dvoch múzeí. Múzeum Botero vzdáva hold modernému maliarovi a sochárovi, kolumbijskému géniovi. Jeho “tučné” diela sa predávajú dnes za milióny. Botero je pre Kolumbiu to, čo Salvator Dali pre Kataláncov. Bogota, spoločne so San José či Johannesburgom, patrí medzi mestá zlata. Múzeum zlata je tým najlepším svojho druhu na svete. Až 55 000 artefaktov a my pre vás vyberieme tie najlepšie. Vysvetlíme si, čo je to “poporo”. Nádherné výrobky z čistého zlata. A práve to hľadali v 16. a 17. storočí dobrodruhovia, keď smerovali do bájneho Eldoráda. Na záver prehliadky vojdeme v múzeu do špeciálnej miestnosti, kde sa demonštruje rituál El Dorada = zlatého náčelníka, ktorý vkladá zlaté poklady do bájneho jazera. Pre cestovateľov bolo legendárne jazero pokladov Eldorádo magickým miestom, kvôli ktorému podstupovali nebezpečné výpravy. Kde presne Eldorádo leží?

3. deň:
Dnes sa k Eldorádu vypravíme. Máme prenajatý luxusný klimatizovaný autobus a profesionálny sprievodca vám osvetlí súvislosti ohľadne Kolumbie. Zo žiadnych knižiek sa toto nedozviete, to prosto musíte zažiť. Dnes máme v pláne krátku prechádzku po stopách Indiánov z kmeňa Muisca. Vojdeme do chráneného parku a pohybujeme sa v nádhernej prírode. Navštívime rekonštrukciu indiánskeho dreveného domu, odkiaľ vychádzal náčelník El Dorado k svätému jazeru. A následne pôjdeme po jeho stopách. S domorodou Indiánkou pomaly stúpame až na rímsu jazera, v ktorom sa našlo mnoho pokladov. Sme TU! Tu prebiehal rituál s náčelníkom pokrytým zlatým prachom a práve tu sa hádzali do jazera drahokamy a zlaté predmety. Tu vznikla legenda o Eldoráde a vy už viete, čo Eldorádo je. Sme rozdelení na dve skupiny, a tak hodinovú prechádzku zvládne absolútne každý.
Po obede smerujeme k ďalšej atrakcii, ktorá vám vyrazí dych. ZIPAQUIRÁ. Ak ste fanúšikom Petra Sagana a cyklistiky, tak aj meno Egan Bernal Vám určite niečo hovorí. Vedeli ste, že to je Kolumbijčan a že pochádza práve zo Zipaquirá? Egan v roku 2019 vyhral Tour de France. Sme v jeho rodisku! Pozrieme sa na soľné bane Zipaquirá, ktoré sú miestom zázrakov. V hĺbke 120 metrov nájdeme monumentálnu katedrálu zo soli. Spustíme sa dole a tento unikát si dokonale pofotíme. Katedrála je obrovských rozmerov a my prejdeme krížovú cestu až k 20 m vysokému krížu. Krištáľové lustre, vstupy pre hriešnikov, katedrála je fascinujúca aj pre neveriacich. Práve v tejto oblasti sú aj najväčšie bane na svete na smaragdy (kameň lásky a krásy). V Zipaquire nájdete veľmi výhodné ceny.
Zo Zipaquirá smerujeme cez Zona Rosa späť. Už viete čo je to FARC, čo sú to kolumbijské kasty, ktorá je najdrahšia privátna univerzita a recept na hustú polievku ajiaco (čítaj achiáko), ktorá je národným jedlom tejto oblasti a ktorá sa varí s troma druhmi zemiakov. Pili ste už čokoládu so syrom? Džús z ovocia lulo či guanabana? Viete, že kolumbijský systém adries je jedným z najlepších na svete? Čo v Bogote znamená BBC? Sú desiatky pikošiek, ktoré máme pre Vás v CK prichystané. Iní sa počas presunov nudia, vy sa dozviete súvislosti! Dnes sa dozvieme, čo je to Burundanga – droga pravdy a ukážeme aj kríky a zvonovité kvety tejto drogy. Kedysi ju používali Indiáni Muisca, dnes ju sypú v baroch neskúseným turistom do nápojov. A následne do barov zájdeme. No nemusíte sa báť. V CK je Kolumbia absolútne bezpečná! Vieme, čo si môžeme dovoliť. Ovocné nápoje, ktoré ste ochutnali, budú tými najlepšími vo vašom živote. V Kolumbii všetko rastie lepšie, ovocie je väčšie, rastliny majú sýtejšiu chuť. Kolumbia je rajom.

4. deň:
Kolumbia je rajom na zemi a my si to dnes potvrdíme. Smerujeme do centra Ánd, do miesta nazývaného Kávový trojuholník. Ak je dobrá viditeľnosť, v pozadí vidieť zasnežené vyše 5 000 m vysoké vrchy a okolo nás je tropická hustá sýtozelená príroda. Smerujeme do najkrajšej prírody Kolumbie, kde je teplota príjemnejšia v porovnaní s vysoko položeným hlavným mestom Bogota. Nasadáme do tradičných farebných džípov (Willys) z II. svetovej vojny a vyrážame do hôr, do údolia Cocora. Rozdelíme sa opäť na dve skupiny, pretože Údolie Cocora si môžete vychutnať peši alebo aj na koni - pre tých, ktorí chcú zažiť úplne všetko.
Údolie je známe úchvatnou prírodou, najvyššími palmami na svete a orchideami. Toto chceme vidieť! Prechádzame tropickým rajom, územím indiánskeho kmeňa Quimbaya. Najvyššia palma na svete „vosková palma“ dosahuje výšku neuveriteľných 65 až 80 m. Tieto palmy sú 2 až 3-krát vyššie než akákoľvek palma, ktorú ste videli doteraz a Vy sa ich budete dotýkať. Ako obed odporúčame miestneho pstruha, ktorý patrí medzi vychýrené lahôdky. Sme v regióne kávy: oficiálne sa volá „Zona Cafetera“. Všetko tu rastie lepšie, aj káva. Kolumbia pestuje zásadne arabicu, teda najkvalitnejšiu sortu a my uvidíme, ako káva rastie, ktorá je zrelá, ako sa trhá a ochutnáme tú najlepšiu kávu Kolumbie z provincie Quindio.
Poslednou super atrakciou dňa bude návšteva mestečka, kde akoby zastal čas a žil tu Juan Valdéz, typický Kolumbijčan, ktorý odetý v ponče na mulici nosí cez Andy vrecia s kávou. Vyjdeme na vyhliadku Cerro Mirador nad Salentom, odkiaľ je nádherný výhľad na krajinu. O tomto mestečku ste doteraz nepočuli, no mnohí hovoria, že to je najkrajší kolumbijský vidiek. Mestečko je malé a romantické, jeho centrom je námestie Plaza Bolivar s kostolom Nuestra Senora del Carmen a množstvom príjemných barov na posedenie. Ak máte radi nákupy, ulica Calle Real je tým pravým miestom. Môžete si tu zakúpiť ručne vyrábané šperky, náramky, pončo, sombréro a iné remeselné výrobky. Na nákup suvenírov a dobrú kávičku budeme mať dostatok času. Záujemcovia si dokonca zahrajú domorodú národnú hru Tejo. Základom je pivo Club Colombia, potom už hádžete ako Indiáni disk na platňu pred Vami a snažíte sa, aby platňa vybuchla. Jednoduché a plné zábavy. Ďalší deň plný neuveriteľných zážitkov a la CK.

5. deň:
Ráno prechádzame plantážami kávy, slnko vychádza a v diaľke sa črtajú kopce Los Nevados. Táto nádherná oblasť tropických hôr, plantáží kávy a mestečiek s tradičnou architektúrou - s červenými strechami - je od roku 2011 pod patronátom UNESCO. Oblečení do tradičného ponča si vyskúšame zber kávy a povieme si viac o jej pestovaní. Ešte predtým, ako prejdeme na prehliadku kávovej plantáže, nás miestni pohostia šálkou kávy zo 100 % kávy arabica, ktorá sa v Kolumbii pestuje. Pocítite v nej jemnú kyslosť a výraznejšie ovocné tóny. Ak si chcete zakúpiť kolumbijskú kávu, tak teraz je ten správny čas. Uvidíte len to najlepšie z Kolumbie, vďaka perfektnej organizácii stihneme počas nášho zájazdu uloviť množstvo zážitkov.
Poobede sa z mesta Pereira budeme presúvať autobusom približne 6 hodín do mesta Medellín, ktoré je druhým najväčším mestom Kolumbie. Prechádzame údolím Cauca, preteká ním rovnomenná rieka a navôkol obdivujeme pohorie Ánd, ktoré sa v Kolumbii rozdeľuje na 3 masívy: Východné (Cordillera Oriental), Stredné (Cordillera Central) a Západné (Cordillera Occidental). Nachádzame sa v Južnej Amerike, vzdialenosti medzi mestami sa kvôli hornatému terénu prekonávajú o niečo dlhšie, ale vďaka našim skúseným sprievodcom vám aj tento jediný autobusový presun zájazdu uplynie rýchlejšie. Budete mať možnosť sledovať kolumbijský vidiek, porozprávame si ďalšie zaujímavosti o tejto latinskoamerickej krajine a večer sa ocitneme v Medellíne, ktorý je zaplnený nočnými klubmi a unikátnou tanečnou scénou.
Cestou ochutnáme jedlo Bandeja paisa, ktoré miloval Pablo Escobar, najlepšie kolumbijské rumy Medellín a Dictador si porovnáme s najpopulárnejším miestnym destilátom s anízovou arómou, Aguardiente, ktorý je najlepšie práve tu v oblasti Antioquia, cez ktorú práve prechádzame. Pozorujete krajinu, vychutnávate trstinový rum a sprievodca Vám osvetľuje detaily z histórie a reálií Kolumbie. Každú minútu v CK využívame naplno. Pre levov salónu tento večer zďaleka nekončí - v noci vyrazíme do mesta, ktoré sa hrdí najlepšou nočnou zábavou na našej planéte. Náš hotel je situovaný v najlepšej štvrti El Poblado a do centra nočného života Medellínu to máme, doslova, iba zopár krokov. Na tento latinovečer nikdy nezabudnete!

6. deň:
Prebúdzame sa v neskutočnom Medellíne, ktorý je s CK vskutku fantastický a bezpečný.
Dnes už viete rozpoznať charakteristické črty diel maliara a sochára Fernanda Botera, keďže sme v Bogote navštívili jeho múzeum. Prezrieme si jeho 23 sôch, ktoré sú umiestnené na námestí Plaza de Botero v Medellíne, odkiaľ kolumbijský národný umelec pochádza.
Na prelome storočí bol Medellín štatisticky najnebezpečnejším mestom na svete. No dnes CNN popisuje Medellín ako veľké prekvapenie, bezpečné mesto s najväčším potenciálom pre turizmus. Spoznáme mesto, kde vládol medellínsky kartel a osvetlíme si tému Narcos. Čo je v tejto úspešnej sérii od Netflixu pravda a čo mýtus ? Verili by ste, že s CK môžete navštíviť chudobnú favelu, ktorá má nesmierne smutnú a krvavú minulosť? Comuna 13 bola za čias Pabla Escobara jednou z najnebezpečnejších častí Medellínu, no dnes do nej prichádzajú lovci zážitkov, aby videli, akými zmenami si miestni obyvatelia prechádzajú. Prejdeme krížom cez mesto a uvidíme miesto rezidencie, kde žil najbohatší Kolumbijčan a zločinec Pablo Escobar so svojou rodinou a zároveň miesto, kde Cali kartel odpálil najväčšiu bombu a dcéra Pabla Escobara ohluchla na jedno ucho. Uvidíme hrob zločinca, ktorý v 80. rokoch minulého storočia patril k najbohatším ľuďom sveta.
Medellín prešiel za posledné roky obrovskou transformáciou. Dávajú ho za príklad úspešného urbanizmu. V roku 2013 ho výskumná organizácia Urban Land Institute vyhlásila za naj­inovatívnejšie mesto sveta. Pýtate sa, ako sa to podarilo? CK má na to odpoveď v perfektnej prepracovanej prehliadke tohto mesta. Poprechádzame sa parkom Conmemorativo Inflexión v luxusnej štvrti Santa María de los Ángeles. Následne vyrazíme na juh Medellínu do štvrte Itagüí. Keby sme nemali vlastnú prenajatú dopravu, nemali by sme v meste, kde má urbánna zóna až 4 milióny obyvateľov, šancu na taký široký záber. Poprechádzame sa centrom Medellínu v okolí Plaza Cisneros a pozrieme si Monumento a La Raza, pamätník venovaný vývoju kolumbijského národa, ktorého autorom je Kolumbijčan Rodrigo Arenas Betancur. Plaza Alpujarra, Palacio Nacional, Palacio De La Cultura Rafael Uribe Uribe, historicky pôsobiaca budova zo začiatku 20. storočia od známeho belgického architekta Agustína Goovaertsa. No, hlavne, sa nadýchame atmosféry tohto mesta a ukážeme vám ho zo všetkých strán. Najväčšiu chudobu, ale aj najväčšie bohatstvo. Všade budete cítiť nádej, odhodlanie a hrdosť mesta večnej jari, kde sa všetci domáci usmievajú a tvrdia, že tu stále svieti slnko.
Išli sme doteraz naplno a je čas trošku si oddýchnuť. Večer prichádzame ku Karibiku. Sme v najkrajšom meste Kolumbie, v kolumbijskej Florencii. Bienvenido a Cartagena de Indias. Doteraz sme sa stretli hlavne s belochmi a mesticmi, teraz rapídne narástol počet černochov. Ako keby sme boli v inej krajine. Hory vystriedali trópy a teploty dosahujú až 30 stupňov. Hotel máme priamo pri mori, a tak sa hodíme do teplých vĺn Karibiku a doprajeme si vytúžený oddych.

7. deň:
Prehliadka Cartageny. Dajte si, prosím, do fotoaparátu novú kartu. Mesto je neuveriteľne fotogenické. Z Bocagrande, prezývaného “malé Miami”, sa presunieme k symbolu mesta - Torre del Reloj. Vojdeme bránou v 11 km dlhých hradbách dovnútra starého mesta a padne nám sánka. Na námestí Plaza de los Coches sa predávali otroci a doteraz sa tu jazdí na kočoch ťahaných koňmi. Presunieme sa na Plaza de la Aduana, kde bolo uložené najväčšie bohatstvo mesta. Nádherný dom piráta Francisa Drakea, ktorý mesto dobyl, no nevypálil, a tak tá nádhera pre nás ostala. Prechádzame sa magickým mestom a cítime sa ako v románoch Gabriela Garcíu Márqueza, nositeľa Nobelovej ceny za literatúru, ktorý Cartagenu miloval. Ukážeme si Márquezov dom a porozprávame si obsah jeho diel.
Už ste v Kolumbii dlhšie a chápete magický realizmus, povery, legendy, ktoré tu ožívajú na každom kroku. Všetko je silnejšie, farebnejšie, voňavejšie! No my pokračujeme v prehliadke. Nádherná katedrála, následne budova, kde vyhlasujú Miss Colombia, veď Kolumbijčanky patria medzi najkrajšie ženy sveta a každoročne na Miss Universe končia v prvej trojke. Viete, ktorá misska je najznámejšia? Kibicovanie v šachovej partii v Parque Bolivar s osloboditeľom na koni. Dáte si tu obed za 2 eurá? Palác inkvizície je najkrajšou budovou mesta. Nevynecháme kostol Saint Peter Claver so sochou otrokov ani sochu Mujer Reclinada na Plaza Santo Domingo. Po zorientovaní v meste, ktoré vám ušetrí veľa času, máme plánované voľno na individuálne prechádzky. Radi vám poradíme.
Záujemcovia skočia na pevnosť či do bývalej židovskej štvrte Getsemani, ktorá je hneď pred hradbami. V meste je mnoho kaviarničiek, zmrzlinárni, butikov a aj týmto mesto pripomína Florenciu. Odporúčame pozrieť si guayaberu, bielu ľanovú košeľu, v ktorej si G. G. Marquez (ktorého domáci nevolajú inak ako Gabo) preberal Nobelovu cenu, či kvalitné kožené výrobky firmy Velez. Všetko je veľmi vkusné a kvalitné. Bezpečným mestom sa prechádzate či jazdíte na koči. Reštaurácie sú skvelé a niektoré majú Michelinské hviezdy, či v nich varia celebritní kuchári: napríklad (Patanegra Paca Roncera má 2 Michelinské hviezdy a Magoga má hviezdu dostať). Západ slnka budeme pozorovať na hradbách. Slnko zapadá do teplého Karibského mora, kolumbijská vlajka sa hrdo trepoce v teplom vzduchu, všade vône, farby, pohoda. Mesto nekončí, obchody aj reštaurácie sú ešte otvorené dlho do noci. Zatancujete si večer u Fidela? Každopádne, zažijete jeden z najromantickejších večerov vo svojom živote.

8. deň:
Oddych na plážach Karibiku. Zaslúžený relax. Keď dostanete chuť, prejdete sa po pláži 20 minút do starého mesta alebo pôjdete 5 minút taxíkom. Vyskúšate autobus plný zábavy? Za jednotnú cenu (cca 15 eur) jazdíte vyhliadkovým autobusom a pijete (rum, pivo, cola) 3 hodiny toľko, koľko vám hrdlo ráči – zažite Chiva party! V cene aj vstup na diskotéku. Alebo vyrazte luxusnou motorovou jachtou na karibský ostrovček v súostroví Rosario. Plážička s bielym pieskom a na obed čerstvá ryba. Návrat do hotela cca 16.00 h. Takže stihnete aj Chiva bus a večer môžete opäť skočiť na kávičku do starého mesta.

9. deň:
Toto je váš štvrtý deň pri Karibiku. Posledný drink, posledné nákupy suvenírov. Už vás v Cartagene každý pozná a v plážovom stánku si s boxerskou legendou Bonym tykáte. V Kiosco el Bony robia najlepšie ceviche (marinované ryby v limetkovom náleve) a máte to päť minút od vášho hotela, cena 3 eurá. Posledný drink, transfer na letisko a odlet do studenej Európy. Už viete, ktoré sú tie 5 K Kolumbie (káva, Karibik...), rôznorodej krajiny, ktorá má, doslova, všetko.

10. deň:
Prílet domov a zdieľanie zážitkov s rodinou a priateľmi.

Kurzový lístok

Bulharská leva  EUR 1,96 BGN
Koruna česká  EUR 25,34 CZK
Chorvátska kuna  EUR 7,54 HRK
Turecká lira  EUR 35,97 TRY
Americký dolar  EUR 1,09 USD

Zobraziť všetky »