Email:osttour@osttour.sk Telefon:+421 415 626 320 Mobil:+421 903 822 122
Email: osttour@osttour.sk
Telefon: +421 415 626 320
Mobil: +421 903 822 122

Ekvádor - Galapágy a Kolumbia

/uploads/usr/10898/alenaspisakova_kolumbiaudoliecocora2.jpg Úvod odštartujeme vo veľkom. Vitajte v prírodnom laboratóriu menom - Galapágy. 
foto: Ľuboš Fellner Pestrofarebná Kolumbia a ekologické Galapágy - úžasná kombinácia. Každý deň nasadáme na náš zodiak a vystupujeme na ostrovoch a plážičkách. 
foto: Ľuboš Fellner – BUB Sme na rovníku a Vy tu bežne viete plávať s tuleňmi. 
foto: Ľuboš Fellner – BUBO Keď Charles Darwin uvidel plávajúce leguány a všimol si rozdiel oproti suchozemským - napríklad, že Keď si Charles Darwin všimol, že morské iguany majú silné pazúry prispôsobené tomu, aby sa vedeli za Rudo rozmýšľa o živote, podobne ako kedysi Charles. foto: Ľuboš Fellner – BUBO Sme 1000 km ďaleko od kontinentu. Vzdialenosť, ktorú iné živočíchy nevedeli prekonať a preto Galapágy ostali takým výnimočným miestom. Dnes vedci tvrdia, že sa evolučne živočíchy a teda aj ľudia nemenia iba z generácie na generáciu. Al “Neprežijú tí najväčší a najsilnejší, ale tí, ktorí sa čo najlepšie dokážu prispôsobiť” foto: Ľuboš Záujemcovia o šnorchlovanie či potápanie sa môžu na čo tešiť. foto: Frederik Schwall - BUBO Hodinová prechádzka po najkrajšej pláži ostrova a zrejme aj celých Galapág. Bielučký piesok a modré Okolo nás je zrazu zeleň a my dávame pozor, aby sme nezrazili korytnačku obrovskú – na tomto ostrove A tu je jedna. Kto ich teraz ohrozuje? foto: Peter Droba - BUBO Obrovské korytnačky priamo na Galapágoch obdivuje aj riaditeľ BUBO, Ľuboš Fellner, Foto: Leon Zelený Zvláštne vtáky, ktoré máme v BUBO radi- volajú sa Booby (čítaj Bubi). Po slovensky Sula modronohá. 
V Ekvádore a na Galapágoch budeme obdivovať unikátne rastliny a živočíchy. Foto: Štefan Bielik - BUB Nádherné rastliny v hmlovom lese. Foto: Štefan Bielik - BUBO Celodenná prehliadka jedného z najpokojnejších juhoamerických miest. Historické Quito. 
foto: archív Zájazd je aj o skvelej kávičke.  Foto: Štefan Bielik - BUBO Koloniálne pamiatky v Quite budú vďačným terčom fotografovania.  Foto: Štefan Bielik - BUBO Honosný kostol Santo Domingo.  Foto: Štefan Bielik - BUBO A aj o skvelej čokoláde.  Foto: Štefan Bielik - BUBO Chilli patrí neodmysliteľne k ekvádorskej kuchyni.
foto: archív BUBO Vedeli ste, že panamský klobúk pochádza z Ekvádoru? 
foto: archív BUBO Prekročte rovník s BUBO.  Foto: Štefan Bielik - BUBO Stred sveta, rovník len kúsok od Quita. 
foto: archív BUBO Privítanie čajom z koky na vrchole nad Bogotou.
foto: Ľuboš Fellner - BUBO Lanovka na Monserrate. 
foto: archív BUBO Centrálna Bogota, mesta zlata v tieni Ánd. 
foto: archív BUBO Náš BUBO autobus je pripravený na štart do nového dňa.  Foto: Štefan Bielik - BUBO Historická štvrť La Candelaria v hlavnom meste Kolumbie.
foto: archív BUBO Patrónka Kolumbie v podzemnej jaskyni zo soli. 
foto: archív BUBO Soľná baňa a kostol. foto: archív BUBO Katedrála zo soli hlboko pod zemou. Fantastický zážitok. foto: archív BUBO Náš obed v Zipaquirá sa už pripravuje. Foto: Štefan Bielik - BUBO Obed v Zipaquirá pozostáva z rôznych druhov mäsa. Foto: Štefan Bielik - BUBO Vyrážame na sever od Bogoty smer Eldorádo. Konečne budete stáť na mieste, kde sa našlo najviac zlata BUBO sprievodcovia v Kolumbii žijú. S nimi uvidíte a pochopíte viac.
foto: Ľuboš Fellner - BUBO Na staručkých džípoch do najkrajšej prírody štátu kde všetko rastie rýchlejšie. 
foto: Ľuboš Fellner Nádherná príroda v okolí Salenta -Zóna Cafetera.
foto: archív BUBO Tento zájazd je aj o káve! Foto: Štefan Bielik - BUBO Detail kávových plantáži. Zásadne arabica.
foto: archív BUBO Najlepšia káva na svete, dajte si v Casa del cefé Columbia Supremo. 
foto: archív BUBO V programe máme aj ochutnávku tej najlepšej kávy. 
foto: archív BUBO Prednáška o káve a následne praktická časť. Foto: Štefan Bielik - BUBO Dokonalá šálka kávy v najkrajšej krajine Južnej Ameriky. Foto: Štefan Bielik - BUBO Rozdelíme sa do skupín a vojdeme do údolia plného kolibríkov. 
foto: archív BUBO A paliem a vodopádov. 
foto: archív BUBO Pestrofarebné kolibríky. 
foto: archív BUBO Bubáci v zelených kolumbijských Andách. foto: Ľuboš Fellner - BUBO Najvyššie palmy sveta. Sú 3x vyššie ako tie v Dubaji a 2x vyššie ako tie na Bora Bora. foto: Ľuboš F Ľahký treking džungľou. Alebo vyskúšate jazdu na koňoch? Sme rozdelení do skupín -myslíme na každého Pohľad na favely v Medelline. Foto: Štefan Bielik - BUBO Communa 13 v Medelline.  Foto: Štefan Bielik - BUBO Veľkomesto s nádhernou polohou pod zelenými kopcami Ánd. foto: archív BUBO Odlet ku Karibiku, do mesta kde to žije. 
foto: archív BUBO Fiesta v Cartagene je každý deň. Farebné mesto je pod patronátom UNESCO. foto: Ľuboš Fellner - BUBO Štýlové a vkusné hotely a reštaurácie. foto: Ľuboš Fellner - BUBO Nezabudneme ani na nočné potulky. foto: Ľuboš Fellner - BUBO Námestie Santa Teresa. foto: archív BUBO Kostol sv. Petra Klavera a nádherná vyhliadka na najkrajšie mesto Kolumbie. foto: archív BUBO Kolumbia to je kvalita, nebývalá na Južnú Ameriku. foto: archív BUBO V takejto ľanovej guayabere si preberal Nobelovu cenu za literatúru Gabriel Garcia Marquez. foto: Ľu Sexy Kolumbia. Mnohé miestne Nádherné katedrály a náboženský odkaz Španielov. foto: archív BUBO Pevné obranné múry historickej Cartageny a tradičná jazda na kočoch. foto: archív BUBO Intercontinental Cartagena - najluxusnejší hotel v oblasti. BUBO odporúča. Intercontinental Cartagena - viac info v doplnkových službách k zájazdu. Intercontinental Cartagena Západy slnka sú romantické priam gýčové. Foto: Intercontinental Cartagena V luxusných priestoroch hotela Intercontinental Cartagena Gurmáni si aj tu prídu na svoje. Foto: Intercontinental Cartagena Zaslúžený oddych. Foto: Intercontinental Cartagena Intercontinental Cartagena Zájazd ukončíme na pláži pri Cartagene. Foto: Štefan Bielik - BUBO
Destinácia: Viac destinácií
Kód zájazdu: 1333061
Cena od: 4 940 €
Príplatky od: 1 445 €
Poznávacie zájazdy

Výber termínu

13.09.2024 14 dní First Minute 5 290 € +1 445 € odlet: Viedeň letecká
25.10.2024 14 dní First Minute 5 190 € +1 445 € odlet: Viedeň letecká
03.11.2024 14 dní First Minute 5 190 € +1 445 € odlet: Viedeň letecká
15.11.2024 14 dní First Minute 5 190 € +1 445 € odlet: Viedeň letecká
23.12.2024 14 dní First Minute 5 990 € +1 445 € odlet: Viedeň letecká
20.01.2025 14 dní First Minute 4 940 € +1 445 € odlet: Viedeň letecká
03.02.2025 14 dní First Minute 4 940 € +1 445 € odlet: Viedeň letecká
21.02.2025 14 dní First Minute 4 940 € +1 445 € odlet: Viedeň letecká
07.03.2025 14 dní First Minute 4 940 € +1 445 € odlet: Viedeň letecká
22.03.2025 14 dní First Minute 4 940 € +1 445 € odlet: Viedeň letecká
04.04.2025 14 dní First Minute 4 940 € +1 445 € odlet: Viedeň letecká
24.04.2025 14 dní First Minute 4 940 € +1 445 € odlet: Viedeň letecká

Popis zájazdu

Pozrite si miesto, kde sa robí najlepšia káva na svete, jazero, kde sa náčelník posýpal zlatým prachom, katedrálu zo soli hlboko pod zemou a kľukaté uličky horúcej Cartageny. Sviežeho a lepkavého vzduchu Pacifiku sa nadýchame na Galapágoch a pozorovaní leguánov a korytnačiek. Je toto posledný raj na zemi? Viete, že je to najbližšie miesto k Mesiacu? Dve krajiny, oceán a more, dve kávy a desiatky zážitkov.

1. deň:
Odlet z Viedne. Večerný prílet do Ekvádoru v ten istý deň. Čoraz viac ľudí si  túto cestu chce spríjemniť a využije možnosť doplatenia Business class. Vyskúšajte to aj vy a budete sa tešiť aj na samotnú cestu na zájazd. Mesto Quito leží na úpätí sopky Pichincha vo výške 2 800 m n. m. Podľa mnohých najpokojnejšia a najbezpečnejšia juhoamerická metropola. Po prílete do Ekvádoru na Vás čaká náš miestny partner s tabuľkou CK v príletovej hale letiska. Odvezie Vás do hotela a povie Vám informácie o ďalšom programe. Oddych po prílete. Odporúčame ísť spať čo najneskôr, aby ste sa rýchlejšie preorientovali na časový posun a nezobudili sa skoro nad ránom.

2. deň:
Ráno vstanete, dáte si chutné raňajky a stretnete sa s anglicky hovoriacim CK sprievodcom. Dnes Vás čaká celodenná prehliadka jedného z najpokojnejších juhoamerických miest. Námestie nezávislosti, katedrála, kostoly San Francisco a Santo Domingo, La Merced, miestne gurmánske špeciality. MITAD DEL MUNDO – stred sveta. Áno, stojíte priamo na rovníku!

3. deň:
Ráno vyzdvihnutie z hotela a transfer na letisko. Pred nami je odlet na Galapágy. Naši miestni partneri Vám pomôžu s check-in. Odlietame 1000 km do hĺbky Tichého oceánu. Je to vzdialenosť, ktorú iné živočíchy nevedeli prekonať, a preto Galapágy ostali takým výnimočným miestom. Na novom letisku v Quito vybavíme vstupnú kartu na Galapágy, kartu INGALA. Vybavenie aj poplatok je už v základnej cene zájazdu. Následne náš partner zacheckuje batožinu, keďže je tento proces na Galapágoch zložitejší- musíte prejsť špeciálnou kontrolou (viac informácií dostanete v pokynoch k zájazdu) a dostanete špeciálnu svorku, aby ste batožinu už nemohli otvoriť. Na letisku kupujeme posledné fľaše rumu (za nižšiu cenu) a odlietame. 6 tisíc metrov vysoké sopky vystriedajú nedozerné vody Tichého oceánu.
Pod nami sa z tmavomodrého oceánu vynorí čierny vulkanický ostrov Baltra a my pristávame. Psy nám oňuchajú batožinu, prejdeme zložitými colnými procedúrami, zoznámime sa so zákonmi, ktoré budeme dodržiavať, aby sme unikátne prostredie zachovali aj pre ďalšie generácie. Vydáme sa expedičným autobusom krížom cez Baltru (15minút). Nasadneme na domorodú lodičku a cez kanál Itabaca sa preplavíme na hlavný ostrov Santa Cruz. Aj toto je super zážitok. Takýto transfer z letiska je vskutku unikátny a je hneď jasné, že sme na špeciálnom mieste. Nasadneme na naše prenajaté džípy, batožinu naložíme dozadu a naši šoféri po prekvapivo dobrých cestách stúpajú hore na sopku. Okolo nás je zrazu zeleň a my dávame pozor, aby sme nezrazili korytnačku obrovskú – na tomto ostrove sa ich nachádza najviac na celých Galapágoch. Následne po hodine zbehneme opäť dolu k moru a ubytujeme sa v našom hoteli v hlavnom meste ostrova v Puerto Ayora 5 minút od absolútneho centra. Naobedujeme sa v najlepšej reštaurácii mesta, kde máme rezervovaný stôl hneď pri okne. Čerstvé ryby, ceviche, tamarindový džús či caipirinha. Večer sa prejdeme suvenírovými obchodíkmi, zastavíme v bare a nafotíme si z vtáčej perspektívy húf žralokov, ktorí lovia malé rybičky v nasvietenom prístave.

4. deň:
Po raňajkách ihneď vyrážame do Darwinovho centra. Kamenným chodníkom medzi stovkami obrovských kaktusov prichádzame na miesto, ktoré nás uvedie do problematiky ostrovov. Prečo sú Galapágy také známe? Život Charlesa Darwina a čo ho na Galapágoch uchvátilo. Kde žila najslávnejšia korytnačka sveta Osamelý George? Naozaj mal 150 rokov? Dnes chceme vidieť minimálne tucet korytnačiek a zároveň viac druhov. Chceme si pozrieť kostru veľryby a celé múzeum v Darwinovom centre. Chceme vidieť uškatce, loviace pelikány a potom skočiť na pláž. Hodinová prechádzka po najkrajšej pláži ostrova a zrejme aj celých Galapág. Bielučký piesok a modré more, no absolútnym unikátom sú  plávajúce jaštery v mori – leguány morské. Keď Charles Darwin uvidel plávajúce leguány a všimol si, že chvost týchto prajašterov nemá okrúhly priemer ako je bežné, ale je plochý aby sa ním dalo manipulovať ako kormidlom. Keď si všimol, že tieto leguány nozdrami smrkajú prebytočnú soľ, ktorú do svojho tela dostali tým, že sa živia morskými riasami. Keď si všimol, že majú silné pazúry prispôsobené tomu, aby sa vedeli zachytiť pri plávaní na skalu. Že na rozdiel od farebných suchozemských leguánov sú tieto čierne, prispôsobené prostrediu kde sa pohybujú. … Doplo mu, že tieto zvieratá sa prispôsobili okolitým podmienkam, ktoré sú na Galapágoch unikátne. No keď to takto zreteľne vidieť na odľahlých Galapágoch, tak to musí platiť aj inde – dovolil si zauvažovať Darwin.
“Neprežijú tí najväčší a najsilnejší, ale tí, ktorí sa čo najlepšie dokážu prispôsobiť”
Dnes vedci tvrdia, že sa evolučne živočíchy a teda aj ľudia nemenia iba z generácie na generáciu, ale všeobecne sa verí, že evolúcia prebieha u nás každodenne. Každým dňom sa prispôsobujeme okolitým podmienkam. Neprežijú tí najväčší a najsilnejší, ale tí, ktorí sa čo najlepšie dokážu prispôsobiť okolitým podmienkam.  Berieme si plavky a okuliare a ak budeme mať šťastie, tak si s leguánmi zaplávame.

5. deň:
Tortuga Bay sa skladá z dvoch pláží: Playa Brava a Playa Manda. Playa Brava je pláž s obrovskými vlnami vhodná pre odvážnych surfistov, kde sú častými návštevníkmi žraloky. Tu sa nebudeme kúpať. Po nádhernej bielej pláži sa vydáme vpravo a asi 15 minút sa bosí prechádzame popri mori s topánkami v ruke. Ideme stredom a nie hore na dunu. Tam totižto korytnačky kladú vajíčka. Tie miesta sú označené a je tam páska, ktorá hniezdo ohraničuje. Najväčšími nepriateľmi korytnačiek sú novodovezené živočíchy ako mačky, prasce, ktoré korytnačie vajíčka nájdu a zjedia. Prídeme až k malému zelenému mangrovníkového lesíku pod ktorým sa vždy (čo sem 10 rokov chodíme) vyhrievajú morské leguány. Do vody chodia 2x za deň na 10 až 15 minút, ale je ich tu toľko, že šanca je značná. Uvidíte leguány vystrekovať soľ z nozdier. Všímajte si ich chvosty prispôsobené plávaniu. Naučíte sa rozlišovať samca s veľkými ostňami na chrbte a hlave od samičiek. Na bielučkom piesku sa čierne leguány vynímajú a budete mať ohromný zážitok. Potom sa vydajte ešte 3 minúty krížom a prídete k pokojnej lagúne na Playa Manda kde môžete kajakovať či si v bezpečí zaplávať, šnorchlovať v pokojnej vodičke. Často tu vidieť morské korytnačky či plávať raje a zvláštne vtáky, ktoré máme v CK radi- volajú sa Booby (čítaj Bubi - sula modronohá). 
Alternatívne Vám vieme uvedené aktivity prispôsobiť tak, že sa ešte navyše môžete zúčastniť jedného celodenného fakultatívneho výletu na okolité ostrovy spojené aj so šnorchlovaním a obedom na lodi. Viac informácii a výber skvelých výletov nájdete v doplnkových službách k zájazdu. Fakultatívny výlet odporúčame nakoľko Vám dotvorí komplexný obraz o Galapágoch a prinesie ešte väčšie zážitky.   

6. deň:
Odlet z Galapág cez Ekvádor do Bogoty. Pristávame 4 stupne od rovníka vo výške 2640 m na najlepšom letisku Južnej Ameriky (podľa Skytrax). 8 miliónová Bogota je 3. najvyššie položeným hlavným mestom sveta. Opäť zabezpečený transfer do absolútneho centra, do hotela, ktorý sme pre vás vybrali na základe našich osobných skúseností. Nádherné hypermoderné letisko, útulný hotel, kultivovanosť. Kolumbia sa Vám hneď bude páčiť a  uvidíte, že ste v jednej z najvyspelejších častí Latinskej Ameriky. Stretnutie s CK sprievodcom a podrobnosti o nasledujúcom programe.

7. deň:
Po kvalitných raňajkách a rannej kávičke sa vydáme na prehliadku hlavného mesta s dotiahnutou dramaturgiou. Začneme zubačkou na najsvätejší vrch Monserrate. Z výšky 3200 m budeme mať hlavné mesto Kolumbie pod sebou ako na dlani a z vtáčej perspektívy vás zorientujeme. Južne sú chudobné štvrte, na severe bohaté, na západe pri letisku žije stredná trieda. S CK prejdete všetky 3 časti – rozdiel v kvalite prehliadky je markantný! Ochutnáte čaj z lístkov koky? Čaj z koky nie je kokaín, no pomáha pri výškovej chorobe. Následne lanovkou dole do mesta. Okolo paláca, kde žil revolucionár Simon Bolívar, na námestie Plaza Bolívar. Toto je absolútny stred mesta. Hlavná katedrála je pre katolícku krajinu dôležitá a je najstaršou budovou námestia. Casa de Nariňo je sídlom prezidenta, v Capitolio, zasadajú obidve komory parlamentu. Najkrajšou budovou je Palác Liévano a najzaujímavejší príbeh má budova Justičného paláca, ktorý v roku 1985 napadli marxistické jednotky M-19 platené Pablom Escobarom. Vypálili vtedy archív a zničili dôkazy. Prechádzame pešo historickou štvrťou La Candelaria, kde Bogota vznikla. Malé farebné domčeky a sochy postáv, ktoré na nás hladia z okolitých striech. Tu sídlila DEA – protidrogová jednotka a práve túto budovu dal pred 30 rokmi vyhodiť do vzduchu Pablo Escobar. Obed na najkrajšom mieste v starej Bogote. Túlanie sa romantickými uličkami La Candelaria. V pláne máme (a na 100% zvládneme) aj prehliadku historického paláca, jeho nádvoria, balkónov, vnútorných záhrad, jednotlivých miestností a vy takto získate pocit ako sa žilo bohatým španielskym kolonizátorom. Taktiež navštívime najsvätejší biely kostol so sochou “Padlého Krista”, ktorá má vraj magickú a liečiteľskú moc. Prehliadka Bogoty by nebola kompletná bez návštevy dvoch múzeí. Múzeum Botero vzdáva hold modernému maliarovi a sochárovi, kolumbijskému géniovi. Jeho “tučné” diela sa predávajú dnes za milióny. Botero je pre Kolumbiu to čo Salvator Dali pre Kataláncov. Bogota spoločne so San José či Johannesburgom patrí medzi mestá zlata. Múzeum Zlata je tým najlepším svojho druhu na svete. 55 000 artefaktov a my pre vás vyberieme tie najlepšie. Vysvetlíme si čo je to “poporo”. Nádherné výrobky z čistého zlata. A práve to hľadali v 16. a 17. storočí dobrodruhovia, keď smerovali do bájneho Eldoráda. Na záver prehliadky vojdeme v múzeu do špeciálnej miestnosti, kde sa demonštruje ritual El Dorada = zlatého náčelníka, ktorý vkladá zlaté poklady do bájneho jazera. Pre cestovateľov bolo legendárne jazero pokladov Eldorado magickým miestom, kvôli ktorému podstupovali nebezpečné výpravy. Kde presne Eldorádo leží?

8. deň:
Dnes sa k Eldorádu vypravíme. Máme prenajatý luxusný klimatizovaný autobus a profesionálny sprievodca vám osvetlí súvislosti ohľadne Kolumbie. Zo žiadnych knižiek sa toto nedozviete, to proste musíte zažiť. Dnes máme v pláne krátku prechádzku po stopách Indiánov z kmeňa Muisca. Vojdeme do chráneného parku a pohybujeme sa v nádhernej prírode. Navštívime rekonštrukciu indiánskeho dreveného domu odkiaľ vychádzal náčelník El Dorado k svätému jazeru. A následne pôjdeme po jeho stopách. S domorodou indiánkou pomaly stúpame až na rímsu jazera, v ktorom sa našlo mnoho pokladov. Sme TU! Tu prebiehal rituál s náčelníkom pokrytým zlatým prachom a práve tu sa hádzali do jazera drahokamy a zlaté predmety. Tu vznikla legenda o Eldoráde a vy už viete čo El Dorádo je. Sme rozdelení na dve skupiny, a tak hodinovú prechádzku zvládne absolútne každý.
Po obede smerujeme k ďalšej atrakcii, ktorá vám vyrazí dych. ZIPAQUIRA. Ak ste fanúšikom Petra Sagana a cyklistiky, tak aj meno Egan Bernal Vám určite niečo hovorí. Vedeli ste, že to je Kolumbijčan a že pochádza práve zo Zipaquirá? Egan v roku 2019 vyhral Tour de France. Sme v jeho rodisku! Pozrieme sa na soľné bane Zipaquira, ktoré sú miestom zázrakov. V hĺbke 120 metrov nájdeme monumentálnu katedrálu zo soli. Spustíme sa dole a tento unikát si dokonale pofotíme. Katedrála je obrovských rozmerov a my prejdeme krížovú cestu až k 20 m vysokému krížu. Krištáľové lustre, vstupy pre hriešnikov, katedrála je fascinujúca aj pre neveriacich. Práve v tejto oblasti sú aj najväčšie bane na svete na smaragdy (kameň lásky a krásy). V Zipaquire nájdete veľmi výhodné ceny.
Zo Zipaquira smerujeme cez Zona Rosa späť. Už viete čo je to FARC, čo sú to kolumbijské kasty, ktorá je najdrahšia privátna univerzita a recept na hustú polievku ajiaco (čítaj achiáko), ktorá je národným jedlom tejto oblasti a ktorá sa varí s troma druhmi zemiakov. Pili ste už čokoládu so syrom? Džús z ovocia lulo či guanabana ? Viete, že kolumbijský systém adries je jedným z najlepších na svete? Čo v Bogote znamená BBC? Sú desiatky pikošiek, ktoré máme pre Vás v CK prichystané. Iní sa počas presunov nudia, vy sa dozviete súvislosti! Dnes sa dozvieme, čo je to Burundanga – droga pravdy a ukážeme aj kríky a zvonovité kvety tejto drogy. Kedysi ju používali indiáni Muisca, dnes ju sypú v baroch neskúseným turistom do nápojov. A následne do barov zájdeme. No nemusíte sa báť. V CK je Kolumbia absolútne bezpečná! Vieme, čo si môžeme dovoliť. Ovocné nápoje, ktoré ste ochutnali, budú tými najlepšími vo vašom živote. V Kolumbii všetko rastie lepšie, ovocie je väčšie, rastliny majú sýtejšiu chuť. Kolumbia je rajom.

9. deň:
Kolumbia je rajom na zemi a my si to dnes potvrdíme. Smerujeme do centra Ánd, do miesta nazývanom Kávový trojuholník. Ak je dobrá viditeľnosť, v pozadí vidieť zasnežené vyše 5000 m vysoké vrchy a okolo nás je tropická hustá sýtozelená príroda. Smerujeme do najkrajšej prírody Kolumbie, kde je teplota príjemnejšia v porovnaní s vysoko položeným hlavným mestom Bogota. Nasadáme do tradičných farebných džípov (Willys) z II. svetovej vojny a vyrážame do hôr, do údolia Cocora. Rozdelíme sa opäť na dve skupiny, pretože Údolie Cocora si môžete vychutnať peši alebo aj na koni, pre tých čo chcú zažiť úplne všetko. Údolie je známe úchvatnou prírodou, najvyššími palmami na svete a orchideami. Toto chceme vidieť! Prechádzame tropickým rajom, územím indiánskeho kmeňa Quimbaya. Najvyššia palma na svete „vosková palma“ dosahuje výšku neuveriteľných 65 až 80 m. Tieto palmy sú 2 až 3 x vyššie než akákoľvek palma, ktorú ste videli doteraz. a vy sa ich budete dotýkať. Ako obed odporúčame miestneho pstruha, ktorý patrí medzi vychýrené lahôdky. Sme v regióne kávy: oficiálne sa volá „Zona Cafetera“. Všetko tu rastie lepšie, aj káva. Kolumbia pestuje zásadne arabicu, teda najkvalitnejšiu sortu a my uvidíme ako káva rastie, ktorá je zrelá, ako sa trhá a ochutnáme tú najlepšiu kávu Kolumbie z provincie Quindio. Poslednou super atrakciou dňa bude návšteva mestečka, kde akoby zastal čas a žil tu Juan Valdéz, typický Kolumbijčan, ktorý odetý v ponče na mulici nosí cez Andy vrecia s kávou. Vyjdeme na vyhliadku Cerro Mirador nad Salentom, odkiaľ je nádherný výhľad na krajinu. O tomto mestečku ste doteraz nepočuli, no mnohí hovoria, že toto je najkrajší kolumbijský vidiek. Mestečko je malé a romantické, jeho centrom je námestie Plaza Bolivar s kostolom Nuestra Senora del Carmen a množstvom príjemných barov na posedenie. Ak máte radi nákupy, ulica Calle Real je tým pravým miestom. Môžete si tu zakúpiť ručne vyrábané šperky, náramky, pončo, sombréro a iné remeselné výrobky. Na nákup suvenírov a dobrú kávičku budeme mať dostatok času. Záujemcovia si dokonca zahrajú domorodú národnú hru Tejo. Základom je pivo Club Colombia, a potom už hádžete indiáni disk na platňu pred vami a snažíte sa, aby platňa vybuchla. Jednoduché a plné zábavy. Ďalší neuveriteľne plný deň zážitkov a la CK.

10. deň:
Ráno prechádzame plantážami kávy, slnko vychádza a v diaľke sa črtajú kopce Los Nevados. Táto nádherná oblasť tropických hôr, plantáží kávy a mestečiek s tradičnou architektúrou, s červenými strechami je od roku 2011 pod patronátom UNESCO. Oblečení do tradičného ponča si vyskúšame zber kávy a  povieme si viac o jej pestovaní. Ešte pred tým, ako prejdeme na prehliadku kávovej plantáže, nás miestni pohostia šálkou kávy zo 100 % kávy arabika, ktorá sa v Kolumbii pestuje. Pocítite v nej jemnú kyslosť a výraznejšie ovocné tóny. Ak si chcete zakúpiť kolumbijskú kávu, tak teraz je ten správny čas. Uvidíte len to najlepšie z Kolumbie, vďaka perfektnej organizácii stihneme počas nášho zájazdu uloviť množstvo zážitkov.
Poobede sa z mesta Pereira budeme presúvať autobusom približne 6 hodín do mesta Medellín, ktoré je druhým najväčším mestom Kolumbie. Prechádzame údolím Cauca, preteká ním rovnomenná rieka a navôkol obdivujeme pohorie Ánd, ktoré sa v Kolumbii rozdeľuje na 3 masívy: Východné (Cordillera Oriental), Stredné (Cordillera Central) a Západné (Cordillera Occidental).
Nachádzame sa v Južnej Amerike, vzdialenosti medzi mestami sa kvôli hornatému terénu prekonávajú o niečo dlhšie, ale vďaka našim skúseným sprievodcom vám aj tento jediný autobusový presun zájazdu uplynie rýchlejšie. Budete mať možnosť sledovať kolumbijský vidiek, porozprávame si ďalšie zaujímavosti o tejto latinskoamerickej krajine a večer sa ocitneme v Medelline, ktorý  je vyhlásený nočnými klubmi a unikátnou tanečnou scénou. Cestou ochutnáme jedlo Bandeja Paisa, ktoré miloval Pablo Escobar, najlepšie kolumbijské rumy Medellin a Dictador si porovnáme s najpopulárnejším miestnym destilátom s anízovou arómou, Aguardiente, ktorý je najlepšie práve tu v oblasti Antioquia, cez ktorú práve prechádzame. Pozorujete krajinu, vychutnávate trstinový rum a sprievodca Vám osvetľuje detaily z histórie a reálií Kolumbie. Každú minútu v CK využívame naplno. Pre levov salónu tento večer zďaleka nekončí - v noci vyrazíme do mesta, ktoré sa hrdí najlepšou nočnou zábavou na našej planéte. Náš hotel je situovaný v najlepšej štvrti El Poblado a do centra nočného života Medellinu to máme doslova iba zopár krokov. Na tento latino-večer nikdy nezabudnete!

11. deň:
Prebúdzame sa v neskutočnom Medelline, ktorý je s CK vskutku fantastický a bezpečný.
Dnes už viete rozpoznať charakteristické črty diel maliara a sochára Fernanda Botera, keďže sme v Bogote navštívili jeho múzeum. Prezrieme si jeho 23 sôch, ktoré sú umiestnené na námestí Plaza de Botero v Medellíne, odkiaľ kolumbijský národný umelec pochádza.
Na prelome storočí bol Medellín štatisticky najnebezpečnejším mestom na svete. No dnes CNN popisuje Medellin ako veľké prekvapenie, bezpečné mesto s najväčším potenciálom pre turizmus. Spoznáme mesto, kde vládol Medellinský kartel a osvetlíme si tému Narcos. Čo je v tejto úspešnej sérii od Netflix pravda a čo mýtus ? Verili by ste, že s CK môžete navštíviť chudobnú favelu, ktorá má nesmierne smutnú a krvavú minulosť? Comuna 13 bola za čias Pabla Escobara jednou z najnebezpečnejších častí Medellínu, no dnes do nej prichádzajú lovci zážitkov, aby videli, akými zmenami si miestni obyvatelia prechádzajú. Prejdeme krížom cez mesto a uvidíme miesto rezidencie, kde žil najbohatší Kolumbijčan a zločinec Pablo Escobar so svojou rodinou a zároveň miesto, kde Cali kartel odpálil najväčšiu bombu a dcéra Pabla Escobara ohluchla na jedno ucho. Uvidíme aj hrob zločinca, ktorý v 80 rokoch minulého storočia patril k najbohatším ľuďom sveta.
Medellin prešiel za posledné roky obrovskou transformáciou. Dávajú ho za príklad úspešného urbanizmu. V roku 2013 ho výskumná organizácia Urban Land Institute vyhlásila za naj­inovatívnejšie mesto sveta. Pýtate sa, ako sa to podarilo? CK má na to odpoveď v perfektnej prepracovanej prehliadke tohto mesta. Poprechádzame sa parkom Conmemorativo Inflexión v luxusnej štvrti Santa María de los Ángeles. Následne vyrazíme na juh Medellinu do štvrte Itagüí. Keby sme nemali vlastnú prenajatú dopravu, nemali by sme v meste, kde má urbánna zóna až 4 milióny obyvateľov, šancu na taký široký záber. Poprechádzame sa centrom Medellinu v okolí Plaza Cisneros a pozrieme si Monumento a La Raza, pamätník venovaný vývoju kolumbijského národa, ktorého autorom je Kolumbijčan Rodrigo Arenas Betancur. Plaza Alpujarra, Palacio Nacional, Palacio De La Cultura Rafael Uribe Uribe, historicky pôsobiaca budova zo začiatku 20. storočia od známeho belgického architekta Agustína Goovaertsa. No hlavne sa nadýchame atmosféry tohto mesta a ukážeme vám ho zo všetkých strán. Najväčšiu chudobu, ale aj najväčšie bohatstvo.  Všade budete cítiť nádej, odhodlanie a hrdosť mesta večnej jari, kde sa všetci domáci usmievajú a tvrdia, že tu stále svieti slnko.
Išli sme doteraz naplno a je čas trošku si oddýchnuť. Večer prichádzame ku Karibiku. Sme v najkrajšom meste Kolumbie, v kolumbijskej Florencii. Bienvenido a Cartagena de Indias. Doteraz sme sa stretli hlavne s belochmi a mesticmi, teraz rapídne narástol počet černochov. Ako keby sme boli v inej krajine. Hory vystriedali trópy a teploty dosahujú až 30 stupňov. Hotel máme priamo pri mori, tak sa hodíme do teplých vĺn Karibiku a doprajeme si vytúžený oddych.

12. deň:
Prehliadka Cartageny. Dajte si, prosím, do fotoaparátu novú kartu. Mesto je neuveriteľne fotogenické. Z Bocagrande, prezývané “malé Miami” sa presunieme k symbolu mesta Torre del Reloj. Vojdeme bránou v 11 km dlhých hradbách dovnútra starého mesta a padne nám sánka. Na námestí Plaza de los Coches sa predávali otroci a doteraz sa tu jazdí na kočoch ťahaných koňmi. Presunieme sa na Plaza de la Aduana, kde bolo uložené najväčšie bohatstvo mesta. Nádherný dom piráta Francisa Drakea, ktorý mesto dobil, no nevypálil, a tak tá nádhera pre nás ostala. Prechádzame sa magickým mestom a cítime sa ako v románoch Gabriela Garciu Marqueza, nositeľa Nobelovej ceny za literatúru, ktorý Cartagenu miloval. Ukážeme si Marquezov dom a porozprávame si obsah jeho diel. Už ste v Kolumbii dlhšie a chápete magický realizmus, povery, legendy, ktoré tu ožívajú na každom kroku. Všetko je silnejšej, farebnejšie, voňavejšie! No my pokračujeme v prehliadke. Nádherná katedrála, následne budova, kde vyhlasujú Miss Colombia, veď Kolumbijčanky patria medzi najkrajšie ženy sveta a každoročne na Miss Universe končia v prvej trojke. Viete, ktorá misska je najznámejšia? Kibicovanie v šachovej partii v Parque Bolivar s osloboditeľom na koni. Dáte si tu obed za 2 eura? Palác inkvizície je najkrajšou budovou mesta. Nevynecháme kostol Saint Peter Claver so sochou otrokov ani sochu Mujer Reclinada na Plaza Santo Domingo. Po zorientovaní v meste, ktoré vám ušetrí veľa času, máme plánované voľno na individuálne prechádzky. Radi vám poradíme. Záujemcovia skočia na pevnosť či do bývalej židovskej štvrte Getsemani, ktorá je hneď pred hradbami. V meste je mnoho kaviarničiek, zmrzlinárni, butikov a aj týmto mesto pripomína Florenciu. Odporúčame pozrieť si guayaberu, bielu ľanovú košeľu, v ktorej si G.G. Marquez preberal Nobelovu cenu, či kvalitné kožené výrobky firmy Velez. Všetko je veľmi vkusné a kvalitné. Bezpečným mestom sa prechádzate či jazdíte na koči. Reštaurácie sú skvelé a niektoré majú Michelinské hviezdy či v nich varia celebritní kuchári: napríklad (Patanegra Paca Roncera má 2 Michelinské hviezdy a Magoga má hviezdu dostať). Západ slnka budeme pozorovať na hradbách. Slnko zapadá do teplého Karibského mora, kolumbijská vlajka sa hrdo trepoce v teplom vzduchu, všade vône, farby, pohoda. Mesto nekončí, obchody aj reštaurácie sú ešte otvorené dlho do noci. Zatancujete si večer u Fidela? Každopádne zažijete jeden z najromantickejších večerov vo svojom živote.

13. deň:
Posledný drink, check out a transfer na letisko k odletu naspäť domov. 

14. deň:
Prílet domov a zdieľanie zážitkov s rodinou. Káva už nikdy nebude chutiť tak ako predtým.

Krajiny

Zobraziť všetky »

Kurzový lístok

Bulharská leva  EUR 1,96 BGN
Koruna česká  EUR 25,34 CZK
Chorvátska kuna  EUR 7,54 HRK
Turecká lira  EUR 35,97 TRY
Americký dolar  EUR 1,09 USD

Zobraziť všetky »